Nauka poprzez działanie i przez całe życie, odkrywanie własnej niewiedzy i systemowe, ale rozważne włączanie technologii do edukacji i wspierania własnego rozwoju. To tylko kilka z najważniejszych haseł tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0.
Podczas trzynastej, hybrydowej edycji, eksperci i ekspertki z Polski i ze świata starali się poszukać odpowiedzi na pytania jak uczyć się i rozwijać skuteczniej ze wsparciem technologii oraz umiejętnie odczytywać trendy, by planować rozwój swój i swojej organizacji.
W wydarzeniu, którego organizatorami były Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, w części online wzięło udział około 900 uczestników zaś 100 w stacjonarnych warsztatach typu masterclass.
Era ciągłego i elastycznego uczenia się
„Dostęp do wiedzy to oczywistość, nie trzeba już miesiącami poszukiwać źródeł. Prawdziwą wartością jest sposób jej przetwarzania i wykorzystania do podjęcia właściwych decyzji” – mówiła podczas panelu podsumowującego Festiwal Dominika Bettman z Microsoft Polska.
Wraz z upowszechnianiem się sztucznej inteligencji w życiu codziennym i pracy, zdarzenia, które nazywamy rewolucją technologiczną (jak dzieje się w przypadku generatywnego AI) skupiają naszą uwagę bardziej i zmuszają do przemyśleń.
„Jesteśmy w procesie odkrywania tego, w czym AI jest pomocna, w czym nas odciąża a gdzie są ograniczenia. Eksperymentujmy z technologiami w duchu krytycznego namysłu. Rozwój to jest fun!” – mówiła podczas otwarcia Festiwalu prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego.
Odkrywając swoją niewiedzę
Praktyczne zastosowanie wiedzy jest kluczowe i dlatego próbowanie jest ważniejsze niż perfekcyjna wiedza na dany temat. „Dziś największym wyzwaniem jest selekcja źródeł, które do nas docierają, i z których czerpiemy informacje. Wybierajmy rozważnie i skupmy się na tym, czego rzeczywiście chcemy się nauczyć” – radził Bartek Pucek.
Dr Agnieszka Popławska z SWPS w odpowiedzi na to samo pytanie omówiła metodę prowadzenia szkoleń i kursów Action Learning. Polega ona na określeniu, jakie kluczowe zadania i problemy potrzebujemy rozwiązywać w pracy, i jak uczyć się na nich, a nie teoretycznie. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu te i podobne metody uczenia przez zdobywanie doświadczenia były wielokrotnie przytaczane jako przykład przez Julie Dirksen, konsultantkę procesów edukacyjnych i autorkę książki „Projektowanie metod dydaktycznych”. W swojej prezentacji mówiła m.in. o tym jak dobierać odpowiednią strategię do rozwoju różnego poziomu zaawansowania i elastyczności kompetencji.
Sztuczna inteligencja wirtualną asystentką edukatorki i edukatora
Rozwój sztucznej inteligencji jest ogromnym wyzwaniem w dzisiejszej edukacji. Dla jednych wykorzystanie w nauce ChataGPT i innych narzędzi AI to ewolucja, dla innych krok w stronę totalnej rewolucji. W każdym wypadku nie powinniśmy jednak bać się testować i włączać w swój codzienny warsztat nowych metod.
„Nauka wydania trafnych poleceń maszynom powinna na stałe trafić do programów naszych szkoleń, lekcji i materiałów edukacyjnych. Po skończeniu edukacji w szkole, czy na uczelni, te umiejętności będą nam przecież bardzo potrzebne w codziennej pracy” – mówiła Ewa Kołodziejczyk z Microsoft Polska.
Tworzenie skryptów szkoleń, komunikacja z odbiorcami, tłumaczenie treści, czy generowanie obrazów – sztuczna inteligencja może pomagać nauczycielom i nauczycielkom na każdym etapie procesu edukacyjnego. Uczestnicy Festiwalu szczególnie podkreślali rolę AI w analizie postępów i identyfikowaniu obszarów wymagających szczególnego wsparcia. Jak wskazują badania, AI jest przydatna szczególnie mniej wykwalifikowanym pracownikom i pracowniczkom, odgrywając ważną rolę w wyrównywaniu szans i deficytów w edukacji.
Nawigowanie w niepewności, projektowanie szkoleń i kreatywna praca w zespole
Jak realizować swoje cele w czasach niepewności? Jakie techniki wykorzystywać, by pracować kreatywnie w zespole, projektować szkolenia i przyciągnąć uwagę rekruterów? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy i uczestniczki warsztatów stacjonarnych.
Po okresie przerwy spowodowanej pandemią, w tym roku Festiwal zyskał nową formułę offline. W inspirującej przestrzeni Google for Startups Campus zorganizowane zostały cztery praktyczne, całodzienne warsztaty. Zainteresowani mieli możliwość wyboru spośród tematów: zwiększania skuteczności i realizacji celów w czasach niepewności, efektywnych technik pracy zespołowej, wykorzystania social mediów w poszukiwaniu pracy oraz projektowaniu szkoleń i rozwoju z użyciem Learning Battle Cards. Wypełniła je nie tylko intensywna praca w grupach, ale i wyczekiwana przez wielu uczestników możliwość bezpośredniego networkingu i wymiany doświadczeń w nieformalnej atmosferze.
Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 2023 dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich
„W tym roku Kapituła Nagrody postanowiła wyróżnić organizację, która nie tylko systematycznie i konsekwentnie wdraża kolejne rozwiązania technologiczne do swojej działalności operacyjnej, fundraisingowej czy informacyjnej, ale też praktycznie wykorzystuje możliwości, jakie stwarza technologia do pracy ze swoimi beneficjentami, a jest to grupa szczególna – seniorzy” – powiedział Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, uzasadniając werdykt Kapituły Nagrody.
Laureat Nagrody – Stowarzyszenie mali bracia Ubogich – otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 40 tysięcy zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską skierowane do społeczności trzeciego sektora.
Festiwal Sektor 3.0 jest elementem programu „Sektor 3.0” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Patroni Honorowi: Akademia im. Leona Koźmińskiego, DELab UW, GOV TECH Polska, Prezydent M. st. Warszawy
Partnerzy Instytucjonalni: Innovation Campus, Ringier Axel Springer Polska
Główny Patron Medialny: Onet
Partnerzy Technologiczni: Microsoft, Orange, Google
Partnerzy Wspierający: No Fluff Jobs, CIC Warsaw, District Hall, Trend House, Fundacja Venture Cafe Warsaw, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji, Miro, My Digital Life, WUD Silesia, Wikimedia
Patroni Medialni: Daily Web, ngo.pl, The Re:view