3 bloki tematyczne: Live Well!, Work Smarter!, Design Better!, 4 panele dyskusyjne, 14 sesji dyskusyjnych i prawie 40 prelegentów z Polski, Europy, USA, Nowej Zelandii i Izraela – to wszystko w ciągu 5 intensywnych godzin Festiwalu Sektor 3.0, który odbył się online 19 maja 2021 r.
Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia było budowanie lepszego życia w dobie przyspieszonej transformacji cyfrowej.
Wzięło w nim udział ponad 1000 uczestników, którzy mieli możliwość wysłuchać prelekcji, sesji dyskusyjnych oraz sesji Ask Me Anything z udziałem zaproszonych gości. Festiwal zapewnił także możliwość networkingu online z innymi uczestnikami w przerwach między prelekcjami oraz wirtualną i interaktywną strefę partnerów. Eksperci Sektora 3.0 rozmawiali o wyzwaniach i możliwościach cyfrowej rzeczywistości.
" frameborder="0" allowfullscreen>
„Więcej ludzi używa internetu codziennie, niż myje zęby, więc niekorzystanie z niego, odcięcie się od cyfrowego świata może powodować ogromne wykluczenie. Kompetencją przyszłości będzie umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji” – stwierdził dr Maciej Dębski podczas panelu otwierającego. Jeśli obecność cyfrowa jest tak istotna, to jak możemy jednocześnie odnaleźć swoje miejsce w świecie rzeczywistym? Czy lepsze i zdrowe życie jest dla nas osiągalne wśród szybko rozwijającej się technologii? Eksperci Festiwalu Sektor 3.0 twierdzą, że tak, ale pod kilkoma warunkami.
„Technologie mogą służyć, ale mogą być też wrogiem. Trzeba przede wszystkim zadbać o osoby, które nie mają wysokich kompetencji technologicznych. Niesamowicie trudno jest oddzielić życie osobiste od zawodowego podczas pracy lub edukacji zdalnej. Okazuje się, że dyscyplina i umiejętność samozarządzania to kompetencje przyszłości” – powiedziała prof. Katarzyna Śledziewska z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego.
Michał Jaworski z Microsoft, dodał: „Każda nowa technologia po wejściu w życie stwarza zarówno szanse jak i zagrożenia. Jeżeli teraz dzieci nauczą się zdalnej pracy synchronicznej, to będą posiadały tę umiejętność w przyszłości. Czas prywatny i czas służbowy jest kompletnie wymieszany, nie ma już syreny, która oznajmi koniec pracy po ośmiu godzinach. Musimy sami zadbać o ten balans”.
„Kluczem do równowagi jest odcięcie się od ‘szumu’, który nas otacza. Wtedy możemy skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie. Nie musimy słuchać wszystkich i zwracać uwagi na nieprzerwany strumień informacji, jaki do nas płynie. Zastanówmy się, czy to, co mówią, jest ważne dla naszej misji, czy jej służy. Czy te informacje przydadzą się do czegoś, czy tylko zabierają czas? Nauczmy się rozwijać własny wewnętrzny głos, słuchać intuicji, ufać jej – tłumaczyła Amanda Southworth z AstraLab, twórczyni aplikacji Aetheria.
Cyfrowa sztuka zmienia świat
Technologia zmienia nie tylko to, jak pracujemy, uczymy się, czy żyjemy. Ma także ogromny wpływ na proces powstawania i odbioru sztuki. Podczas swojej prelekcji Mariusz Szczygieł, pisarz i laureat Nagrody NIKE, przyznał, że jego codzienną gazetą stał się Instagram. „To właśnie tam wykonuję często swoją pracę reporterską. Podczas jednego z niedawnych spotkań z czytelnikami, jeden z uczestników przyznał mi szczerze, że nigdy nie przeczytał żadnej z moich książek. Kiedy spytałem go, co w takim razie tutaj robi, odpowiedział, że czyta mnie na Instagramie. Tak oto stałem się instagramowym pisarzem” – powiedział Mariusz Szczygieł.
O potędze świata cyfrowego we wspieraniu twórców mówili również Marek i Tomasz Sekielscy: „Umiejętność zwrócenia na siebie uwagi odbiorców, zwłaszcza w świecie cyfrowym, jest niezwykle ważna. Trzeba nauczyć się wykorzystywać to co się dzieje tu i teraz” – twierdzi Marek Sekielski.
„Audio to nowy rodzaj rozrywki i edukacji, jednak trzeba pamiętać, że odbiorcy mają ograniczony czas na skorzystanie z niej. Musimy zaprezentować coś wartościowego” – twierdzi Jarosław Kuźniar (Kuźniar Media). „Audioinfluencer ma możliwość zaangażowania odbiorcy poprzez zaprezentowanie wartościowych treści. Podkast niesie osobowość prowadzącego, opiera się na energii rozmowy, to się przekłada na zaangażowanie w treść” – dodał.
Agnieszka Pilat, artystka współpracująca z Boston Dynamics opowiedziała o swojej pracy nad uczeniem robotów malowania i artystycznego wyrażania siebie. „Teraz możemy podziwiać portrety naszych przodków w muzeach. Za jakiś czas, zarówno my, jak i roboty, będziemy chodzić na wystawy prezentujące obrazy namalowane przez maszyny” i dodała, że sztuka tworzona przez maszyny jest jednym ze sposobów oswojenia technologii, która jest coraz bardziej obecna w naszym życiu.
Nagroda za działania społecznie użyteczne
Podczas Festiwalu Sektor 3.0 wręczona została także Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 Nagrodę za innowacje w działaniach społecznie pożytecznych otrzymało Stowarzyszenie Demagog. Wyróżnienie przyznawane jest od dziewięciu lat organizacjom społecznym, posiadającym szczególny dorobek w zakresie prowadzenia działań promocyjnych, badawczych i edukacyjnych z wykorzystaniem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W tym roku, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń, Kapituła wyróżniła Stowarzyszenie Demagog za praktyczne wykorzystanie ICT w działalności fact-checkingowej oraz za szeroką działalność edukacyjną i dzielenie się know-how z różnymi grupami odbiorców.
„Stowarzyszenie Demagog od sześciu lat zachęca użytkowników Internetu do weryfikowania informacji i uczy krytycznego myślenia. Chcemy zmieniać rzeczywistość i pokazywać, że prawda ma znaczenie i jest niezbędnym elementem podejmowania przez nas codziennych decyzji dotyczących naszego zdrowia, zakupów, czy edukacji. Nagroda jest dla nas dodatkową motywacją. Do tej pory przeszkoliliśmy ponad pięć tysięcy uczniów, nauczycieli, studentów oraz seniorów. Ostatni rok był dla nas bardzo intensywny – postawiliśmy na edukację i walkę z fake newsami. Każdego dnia dementujemy fałszywe informacje w sieci i wskazujemy portale, które zarabiają na wprowadzaniu internautów w błąd. Pokazujemy, kto mija się z prawdą” – powiedziała prezes Stowarzyszenia Małgorzata Kilian.
Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40 tys. zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską skierowane do społeczności organizacji non profit.
Nagrania wszystkich wystąpień zostaną opublikowane na platformie VOD.
Festiwal Sektor 3.0 realizowany jest w ramach programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Wydarzenie poprowadził Łukasz Grass.