Świetnym przykładem, jak niektóre projekty realizowane w programach PAFW włączyły się w pomoc w trakcie pandemii jest inicjatywa grupy młodzieży “Pawłoszewo w 3D? Dlaczego nie?”, która postanowiła w tych trudnych czasach wesprzeć służby medyczne i lokalną społeczność. Projekt otrzymał wsparcie w ramach programu „Równać Szanse”.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Na potrzeby realizacji projektu “Pawłoszewo w 3D? Dlaczego nie?” młodzież zakupiła drukarkę 3D celem przygotowania makiety swojej miejscowości. Podczas spotkania online jeden z uczestników opowiedział, że czytał w Internecie o ogólnoświatowej akcji “Drukarze dla szpitali”. Grupa postanowiła wykorzystać posiadany sprzęt i to, czego już się nauczyła, żeby pomóc innym. Jak sami piszą “Jesteśmy małą cząstką w morzu potrzeb, ale w naszym otoczeniu robimy ogromną rzecz.”
Na samym początku potrzebne było przystosowanie do drukarki istniejącego już i za darmo udostępnionego projektu modelowania daszków do przyłbic. Zadanie to przypadło Grupie Technicznej. W sieci znaleźli trzy takie projekty. Każdy z nich wymagał osobnego ustawiania oraz wyboru parametrów druku. Dodatkowo przy wyborze modelu młodzież kierowała się wytycznymi Sanepidu. Kilka dni zajęło drukowanie każdego z nich i wybór tego najlepszego.
Równolegle Grupa Promocyjna poszukiwała w okolicy wsparcia w formie zakupu folii PET, gumek do daszków oraz filamentu do drukarki 3D. Z pomocą przyszli harcerze oraz lokalni przedsiębiorcy.
Kolejnym etapem prac był wydruk daszków. Wykonanie jednego trwa aż 4,5 godziny. Przyłbice należy drukować z filamentów PET lub Easy PET, ponieważ są łatwe w dezynfekcji. Wydruki muszą być też sprężyste. Przy zakładaniu szybek trzeba je dosyć mocno naprężyć. Następnie trzeba przyciąć folię PET i poskładać przyłbicę. To zadanie jest banalnie proste i każdy sobie z tym poradzi bez najmniejszego problemu.
“Nabraliśmy już wprawy. Od lekarzy i ratowników dostajemy bardzo pozytywny odzew. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że te przyłbice są dużo lepsze od tych, które standardowo kupują szpitale dla personelu.”
Grupa Bezpieczeństwa opracowała instrukcję odkażania sprzętu, aby mógł bezpiecznie służyć przez dłuższy czas. Pierwsze testy wypadły pomyślnie. Przyłbice zostały zaakceptowane w konsultacjach online przez zaprzyjaźnionych pracowników służby zdrowia. Druk ruszył pełną parą!
“To ważne dla nas zadanie. Strach i smutek oraz otaczająca nas zupełnie odmienna rzeczywistość pozwoliła nam na odnalezienie sensu naszego wspólnego działania. Cieszy nas każda godzina naszego druku 3D, pomoc, którą oferują nam zwykli ludzie i radość tych, którzy nasze przyłbice mają otrzymać. Drukujemy DOBRO czyż nie? Nasz projekt powinien zmienić nazwą na: “Dobro w 3D? Dlaczego nie?””.
Pierwsza partia przyłbic (6 sztuk) została dostarczona do Oddziału Pogotowia Ratunkowego w Wołowie. Została oceniona pozytywnie i bardzo się sprawdziła w pracy ratowników i lekarzy. Druga dostawa (18 sztuk) powędrowała do szpitala w Brzegu Dolnym. Na prośbę młodzieży jeden z wolontariuszy odebrał przyłbice i dostarczył we wskazane miejsce.
W trakcie trwania działań młodzież otrzymała wiele podziękowań m.in. od starosty wołowskiego, który napisał, że jest pod wrażeniem zaangażowania w sprawy na rzecz lokalnej społeczności i rozwoju takiej inicjatywy na terenie powiatu.
“O naszym projekcie rozmawiamy też podczas lekcji on-line w naszych szkołach. Nowe wyzwanie w projekcie, który realizujemy w trudnym czasie pandemii, pokazało nam, że możemy działać w każdych warunkach. Pomaganie jest fajne. Radzimy sobie w sytuacji innej niż dotychczas. Nie ruszamy się z miejsca, z domu, a powodujemy duży ruch w otoczeniu. Wykorzystujemy szansę, że posiadamy takie umiejętności i dzięki nim możemy pomagać innym. Sami dokonaliśmy wyboru, czy się poddać, zawiesić projekt czy go zmodyfikować i działać dalej. Nawiązaliśmy bliskie, nowe relacje. Czujemy i przeżywamy swój projekt, choć szeroki rozgłos i duże lokalne uznanie troszkę nas zadziwia. Planujemy dalsze działania i poznajemy nasze otoczenie tak bardzo głęboko.”
Kolejne sześć sztuk grupa przekaże w najbliższym czasie osobom potrzebującym w ich otoczeniu: sprzedawczyni w sklepie spożywczym, urzędniczki w biurze obsługi klienta oraz sprzedawcy na stacji benzynowej. Zapotrzebowanie jest ogromne.
„Nasze działanie mocno nas zintegrowało, cieszymy się z możliwości pomagania innym. Sami nawet zapominamy, że troszkę każdemu jest w obecnym czasie ciężko. Damy radę, 3D nas wzmocniło ! Zostajemy w domu, a jednak jesteśmy w tak wielu miejscach. Brawo my!”