„Chcę być autentyczny jako nauczyciel. Akceptacja, empatia, zrozumienie, podmiotowość uczniów, sztuka porozumiewania się to filary, na których powinniśmy budować naszą filozofię nauczania” – mówił Marcin Waincetel, dziennikarz, który postanowił zostać nauczycielem języka polskiego.
Szkoła Edukacji PAFW i UW, to miejsce, które kształci skutecznych nauczycieli języka polskiego i matematyki, rozwija ich pasję edukacyjną, nie pozwala popaść w rutynę. Przez rok uczestnicy bezpłatnych studiów podyplomowych codziennie odbywali praktyki w szkołach, uczyli się nowych metod edukacyjnych, a także tego, jak być wychowawcą, jak porozumiewać się z uczniami i ich rodzicami, jak współpracować z innymi nauczycielami.
„Prof. Douglas D. Ready z Teachers College Columbia University, pierwszy ewaluator Szkoły Edukacji, stwierdził jednoznacznie i z entuzjazmem, że jest to wyjątkowe przedsięwzięcie na polskiej mapie edukacyjnej. Wierzymy głęboko, że ta społeczność będzie mogła oddziaływać na cały system edukacji w Polsce” – mówił Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. „Spełnia się marzenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Chcieliśmy dotrzeć też do środowiska nauczycieli, i uczyć ich „technologii nauczania”, czyli jak uczyć, żeby wiedza docierała do młodzieży – dodała Prof. Anna Fornalczyk, członek Rady Dyrektorów PAFW.
Portfolio nauczycieli
Portfolio to obszerny segregator, który skupia wszystkie przedmioty i doświadczenia. Studenci przygotowywali je od pierwszych chwil w Szkole Edukacji. „Człowiek dopiero wtedy uczy się, kiedy uświadomi sobie, ile już wie. W ten sposób budujemy kulturę samokontroli i autorecenzji, odpowiedzialności za własne uczenie się” – przekonuje dr Grażyna Czetwertyńska, która w SE prowadzi sztukę nauczania.
„W jednym z portfolio znalazłam list, który absolwenci poprzedniego rocznika zostawili swoim następcom. Była w nim informacja o tym, że studentów czeka dużo pracy, i że z wielu rzeczy będą musieli zrezygnować. Obok, jako refleksja, znalazł się dopisek „wszystko się sprawdziło”. Cieszę się, że poświęciliście ten rok na intensywną pracę. To niezwykłe doświadczenie widzieć jej efekty” – mówiła Prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego i pierwsza dyrektor Szkoły Edukacji.
Zmienić obraz polskiej szkoły
Na zakończenie nauki w SE każdy ze studentów przygotował prezentację na wybrany przez siebie temat edukacyjny. Było o różnorodności uczniów, kadry i przedmiotów SE, walce z nauczycielską rutyną, o tym, jak obrazy mogą pomóc w nauce języka polskiego, o strachu przed matematyką, czytaniu lektur, dyscyplinie podczas lekcji, rozwijaniu samodzielności u uczniów, a także tworzeniu z nimi relacji, współpracy i promowaniu pracy w grupie.
Na wystąpienie Piotra Gracjasza przyszli jego uczniowie z II LO im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie matematyk odbywał praktyki. „To pierwszy nauczyciel, który pokazał nam GeoGebrę. Od razu wszystko zrozumieliśmy, nie trzeba było sobie tego wyobrażać” – powiedział licealista Michał Wielgosz. Uczniowie docenili Piotra Gracjasza za pomoc pozalekcyjną, humor, otwartość, a także – szybkie sprawdzanie testów.
Marta Górska, polonistka, przedstawiła wyniki swojej rocznej obserwacji. „Niestety z 60 prezentacji uczniów wyłonił się smutny wniosek. Szkoła w dalszym ciągu jest dla wielu z nich czymś nieprzyjaznym. Uczniowie często opisywali ją jako zamkniętą, hierarchiczną strukturę, gdzie nie mają prawa głosu” – mówiła. „Jestem przekonana, że ten obraz można zmienić. Rewolucjami edukacyjnymi, ale też małymi kroczkami na każdej lekcji. Te 10 miesięcy w Szkole Edukacji pozwoliło mi spełnić marzenie i rozpocząć pracę w miejscu, w którym chcę być” – dodała Marta Górska.
Z portfolio studentów można zapoznać się w siedzibie Szkoły Edukacji PAFW i UW (Centrum Nowych Technologii UW, ul. Banacha 2c) w godzinach pracy SE.
Rekrutacja trwa
Osoby, które chcą zostać skutecznymi matematykami lub polonistami, mogą jeszcze wziąć udział w rekrutacji do Szkoły Edukacji na rok akademicki 2018/19. Studia dają uprawnienia pedagogiczne. Skorzystać z nich mogą osoby, które właśnie kończą naukę i chcą rozwijać warsztat nauczycielski, nauczyciele, a także osoby, które postanowiły zmienić swoją drogę zawodową. Rekrutacja prowadzona jest przez stronę www.szkolaedukacji.pl.