14 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się debata oksfordzka pt. „Nie warto umierać za ojczyznę” z udziałem m.in. Andrzeja Seweryna, aktora, Dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, oraz Bogusława Chraboty, Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego z zaangażowaniem sieci Ośrodków Działaj Lokalnie.
„Najłatwiej znaleźć szczęście w życiu nie przez kolekcjonowanie pieniędzy, karierę, tytuły, tylko po prostu czerpiąc satysfakcję ze służby ojczyźnie, służby Polsce” – tymi słowami Jana Nowaka-Jeziorańskiego rozpoczęła się 14 czerwca debata oksfordzka na Zamku Królewskim, która miała na celu upamiętnienie jego postaci.
Biografię legendarnego Kuriera z Warszawy przybliżył dr Łukasz Jasina, felietonista „Kultury Liberalnej”. „Jan Nowak-Jeziorański swoim życiorysem idzie trochę na przekór dzisiejszej debacie. Pokazuje nam, że przeciwstawianie sobie umierania za ojczyznę i służenia ojczyźnie nie zawsze jest słuszne. Jest przykładem postawy patriotycznej, która łączy w sobie służbę wojskową w czasach wielkiego przełomu, ale też normalną, codzienną, trudną pracę dla naszego kraju” – podkreślał.
Tezy debaty „Nie warto umierać za ojczyznę” bronił Andrzej Seweryn, Dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie wspierany przez trzy studentki Uniwersytetu Warszawskiego. Próbę jej obalenia podjął Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny dziennika „Rzeczpospolita” wraz z trzema absolwentami programu „Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” – Marią Dąbrowską-Majewską, Agatą Otrębską oraz Leszkiem Gorgolem.
„Nie tylko śmierć przekazuje wartości. Wartości są przekazywane językiem, wysiłkiem, wreszcie dialogiem. Są przekazywane w procesie edukacji narodowej, dlatego że proces kształtowania społeczeństwa jest silniejszą bronią, chociaż nie zawsze, przeciwko wrogowi, który chce nas unicestwić, niż kula” – argumentował tezę Andrzej Seweryn. „Śmierć to jest nieodłączony towarzysz walk, a walczyć czasami trzeba, dla wartości większych niż tylko indywidualne życie ludzkie” – kontrargumentował Bogusław Chrabota. W debacie aktywny udział wzięła również publiczność, a wśród niej, między innymi przedstawiciele Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie oraz ich podopieczni – dwie grupy młodzieży z Bytowa i Baranowa Sandomierskiego, a także stypendystki Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda pochodzące z Ukrainy.
Podsumowania dokonał Profesor Zbigniew Pełczyński, Prezes Stowarzyszenia „Szkoła Liderów”, który ponad dwadzieścia lat temu zainicjował w Polsce debaty oksfordzkie, a podczas wydarzenia na Zamku Królewskim zasiadł w Loży Mędrców. Publiczność, większością głosów, przychyliła się do tezy bronionej przez Andrzeja Seweryna i jego grupę.
Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Ośrodkiem Analiz Politologicznych UW oraz British Alumni Society i Stowarzyszeniem Szkoła Liderów oraz przy wsparciu sieci Ośrodków Działaj Lokalnie biorących udział w programie PAFW „Działaj Lokalnie” w nawiązaniu do obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Więcej informacji o obchodach Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego: www.jezioranski.org