Prof. Anna Fornalczyk i Rektor Krzysztof Pawłowski odwiedzili Szkołę Edukacji PAFW i UW, gdzie uczestniczyli w inspirujących warsztatach i spotkaniach z nauczycielami.
Szkoła Edukacji już od 9 lat prowadzi jedyne w Polsce bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli. Realizuje także liczne projekty badawcze, a także współpracuje ze szkołami i szkoli nauczycieli aktywnych zawodowo.
Kilka lat temu w ramach Szkoły Edukacji zainicjowany został projekt pt. „Myśląca klasa”, który służy wdrażaniu i upowszechnianiu metody stworzonej przez profesora Petera Liliedahla z Uniwersytetu w Vancouver w Kanadzie. Kadra Szkoły Edukacji wspólnie z kanadyjskim uczonym zaadaptowała ten sposób pracy do realiów polskiej oświaty. Rozpoczęło się od lekcji matematyki, a obecnie również obejmuje to lekcje biologii, historii i języka polskiego. Do tej pory Szkoła Edukacji przeszkoliła ponad 1500 nauczycieli z całej Polski zainteresowanych wdrażaniem tej innowacyjnej metody na swoich lekcjach.
Prof. Anna Fornalczyk i Rektor Krzysztof Pawłowski mieli okazję wziąć udział w warsztatach z „Myślącej Klasy” wspólnie z grupą 25 nauczycieli matematyki zarówno z Warszawy, jak i mniejszych miejscowości, takich jak Skarbimierz, Jaktorowo, czy Kamień. Była to okazja nie tylko do doświadczenia nowej formy uczenia, ale też wysłuchania opinii nauczycieli gotowych na zmianę swojego warsztatu pracy.
„Niezwykle cenne jest to, że Szkoła Edukacji nie tylko kształci przyszłych nauczycieli, ale również wspiera nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą. Dzięki temu jej doświadczenia i proponowane metody mają szansę szeroko oddziaływać na polskie szkoły. Po dzisiejszym dniu widzę, z jak ogromnym zainteresowaniem spotyka się to, co oferuje Szkoła Edukacji i jak dużą ciekawość to wzbudza. Napawa to wielką nadzieją na przyszłość” – powiedziała prof. Anna Fornalczyk.
Wizyta obejmowała nie tylko bowiem udział w zajęciach, ale także spotkanie z Zespołem Szkoły Edukacji. Tematem rozmowy była przede wszystkim trwająca obecnie rekrutacja studentów na kolejny rok akademicki. Był też czas na dyskusje o różnych kierunkach rozwoju Szkoły Edukacji i nowych pomysłach na wspieranie nauczycieli aktywnych zawodowo w ramach nowych studiów podyplomowych pod nazwą Mistrzowie Edukacji PAFW i UW, które zostaną uruchomione od nowego roku akademickiego.