25 października 2021 r. Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW Andrew Nagorski, któremu towarzyszyli Grzegorz Jędrys, Dyrektor Przedstawicielstwa PAFW w Polsce oraz Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa PAFW, spotkał się z uczestnikami programów Fundacji: pilotażu „Zielonego Lidera” oraz Programu Rozwoju Bibliotek.
Głównym celem wizyty Przewodniczącego Rady Dyrektorów PAFW w Klembowie było spotkanie z uczestnikami pilotażowego przedsięwzięcia „Zielony Lider” oraz zapoznanie się z jego pierwszymi efektami. Pilotaż jest realizowany od lutego 2021 r. do końca listopada br. przez Fundację Sendzimira, której przedstawicielki: Ilona Gosk, Dyrektor Zarządzająca oraz Maria Wiśnicka, koordynatorka pilotażu były obecne na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Gminy Klembów.
„Zielony Lider” ma na celu wsparcie lokalnych liderów – przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców – w prowadzeniu przez nich działań na rzecz ograniczania degradacji środowiska w swoich miejscowościach, związanymi także ze zmianami klimatu. Równoległym celem pilotażu jest wsparcie liderów i społeczności lokalnych w skutecznym pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację takich działań, zwłaszcza funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.
Podczas spotkania wójt gminy Klembów, Rafał Mathiak, a także Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko z Gorajca oraz Katarzyna Fornal-Urbańczyk, z Urzędu Miasta Zamość, zaprezentowali swoje działania proekologiczne podjęte dzięki udziałowi w pilotażu „Zielonego Lidera”. W Klembowie wypromowano wśród mieszkańców gminy pomysł kompostowania, dzięki czemu ograniczono ilość odbieranych bioodpadów. Z kolei w Zamościu, na jednym z osiedli powstaje modelowe rozwiązanie zagospodarowania wód opadowych, zaś organizatorzy festiwalu Folkowisko znacznie zmniejszyli ilość odpadów zmieszanych i zwiększyli segregowalność odpadów festiwalowych (m.in. rezygnując z naczyń jednorazowych jak i promując postawy proekologiczne wśród uczestników festiwalu).
Uczestnicy spotkania byli zgodni, że poza wyniesioną z programu wiedzą, jego wartością jest możliwość poznania liderów z różnych części Polski, wymiana doświadczeń i wzajemne inspiracje w obszarze ochrony środowiska i klimatu.
Andrew Nagorski, Grzegorz Jędrys i Agnieszka Mazur spotkali się również z Izabelą Bochińską, dyrektorką niezwykle prężnie działającej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, uczestniczącej w Programie Rozwoju Bibliotek. Dyrektor Bochińska zaprezentowała zmiany, jakie zaszły w jej placówce m.in. dzięki udziałowi w programie.
Izabela Bochińska zaprezentowała nie tylko działania promujące czytelnictwo, które prowadzi wraz ze swoim Zespołem, ale także inne projekty edukacyjno-kulturalne (spotkania autorskie, wieczory poezji i muzyki), zachęcające do czytania książek i uczestniczenia w kulturze, ale także do społecznej aktywizacji mieszkańców Wołomina. W bibliotece funkcjonuje m.in. „klub malucha”, wypożyczalnia najnowszych gier planszowych czy wartościowych filmów, odbywają się rajdy rowerowe.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem działań Państwa biblioteki. To niezwykle aktywna i wszechstronnie działająca placówka, która bardzo mocno przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności” – podsumowywał Andrew Nagorski.
W spotkaniu uczestniczył wiceburmistrz Wołomina, Łukasz Marek oraz członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki i młodzież z klubu wolontariusza, skupiona wokół biblioteki.
W podziękowaniu za ciepłe przyjęcie Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW wręczył uczestnikom spotkań swoją książkę „1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę” wraz z dedykacją.
Andrew Nagorski, Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW, były Wiceprezes i Dyrektor ds. Polityki Publicznej East-West Institute z siedzibą w Nowym Jorku. Wcześniej przez wiele lat był związany z Newsweek International, gdzie pełnił funkcję Szefa Redakcji (Senior Editor) i korespondenta, m.in. w Hongkongu, Moskwie, Rzymie, Bonn, Warszawie i Berlinie. Autor wielu nagradzanych książek literatury faktu.