22 listopada 2016 r. Andrew Nagorski, amerykański pisarz i Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW spotkał się z uczestnikami Szkoły Edukacji PAFW i UW - wziął udział w zajęciach polonistycznych oraz w spotkaniu ze studentami i kadrą.
Przewodniczący Rady PAFW rozpoczął wizytę w Szkole Edukacji od rozmowy z Dyrektor SE Prof. Jolantą Sujecką-Zając nt. działań przeprowadzonych w pierwszych miesiącach pracy Szkoły i planach na kolejny rok akademicki. Został również zaproszony, jako obserwator, na zajęcia „Metody pracy z tekstem informacyjnym”. Podczas półtoragodzinnych warsztatów prowadzonych przez tutorki Magdalenę Swat-Pawlicką i Kingę Białek studenci poznawali sposoby pracy ucznia z tekstem, zwłaszcza metodę „close reading”, dzięki której można dokładnie przeanalizować tekst i dokonać syntezy zawartych w nim informacji. „Z przyjemnością obserwowałem duże zaangażowanie studentów, które było efektem prowadzenia zajęć w aktywny i ciekawy sposób, według przemyślanego planu” – podkreślał Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW.
Andrew Nagorski to wielokrotnie nagradzany były redaktor i korespondent Newsweek International pracujący w Bonn, Berlinie, Moskwie, Warszawie, Rzymie i Hong Kongu. Jest autorem bestsellerowych książek historycznych i reporterskich, należą do nich m.in. „Największa bitwa”, „Hitlerland”, czy, niedawno wydana – „Łowcy nazistów”. Tej ostatniej poświęcone było spotkanie z udziałem studentów i współpracowników Szkoły Edukacji, które stanowiło okazję do rozmowy o roli jednostki w kształtowaniu historii narodów i społeczeństw, o czynnikach i procesach wpływających na postrzeganie historii oraz o tym, jak doświadczenia minionych pokoleń wpływają na postrzeganie bieżących wydarzeń na świecie. W dyskusji uczestniczyła także znana polska historyk Prof. Jolanta Choińska-Mika – pierwsza Dyrektor Szkoły Edukacji, a obecnie Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. studentów i jakości kształcenia.
»„Łowcy nazistów” to książka o naturze człowieka. Przedstawiam w niej często bardzo osobiste historie. Fascynuję się rolą jednostki w historii, działalnością poszczególnych osób, które miały wpływ na losy świata. Czasem był to wpływ pozytywny, czasem negatywny« – mówił Andrew Nagorski.
Dlaczego zdecydował się teraz opisać historie ludzi, którzy poświęcili swoje życie na rozliczanie nazistów? „Tylko niewielki procent zbrodniarzy nazistowskich został ukarany. Bardzo ważne jest, aby ich czyny zostały udokumentowane, szczególnie teraz, gdy ostatni świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń są już w bardzo podeszłym wieku” – wyjaśniał Andrew Nagorski.
Autor przybliżał także szczegóły swojego warsztatu reporterskiego i badawczego. „Aby dotrzeć do konkretnej osoby trzeba było nierzadko przeprowadzić prawdziwe śledztwo detektywistyczne” – podkreślał autor „Łowców nazistów”. Dla wielu rozmówców, opisanych w książce, był pierwszą osobą, której zdecydowali się opowiedzieć o swoich tragicznych losach.
Spotkanie z Andrew Nagorskim było kolejnym z cyklu rozmów z ciekawymi osobistościami świata nauki i kultury, organizowanych w Szkole Edukacji. Gośćmi Szkoły byli już Prof. Terry Mason, Dziekan School of Education Uniwersytetu Indiana oraz Prof. Michael C. Steinlauf, historyk i literaturoznawca z Gratz College w Filadelfii.
Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego to innowacyjny program studiów podyplomowych dla przyszłych nauczycieli języka polskiego i matematyki powstały dzięki współpracy PAFW, UW, Fundacji Dobrej Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przy merytorycznym wsparciu ze strony Kolegium Nauczycielskiego Uniwersytetu Columbia (Teachers College Columbia University). To pierwszy tego typu program w Polsce – roczne dzienne studia podyplomowe, łączące ściśle teorię z praktyką.
Więcej informacji: www.szkolaedukacji.pl