Jesienią minionego roku John P. Birkelund zapowiedział rezygnację ze stanowiska Przewodniczącego Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, które piastował od momentu utworzenia Fundacji. Uroczystość pożegnania Johna P. Birkelunda odbyła się 17 maja w Warszawie.
W spotkaniu, obok Członków Rady Dyrektorów oraz Zespołu Fundacji, udział wzięli m.in. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, Ambasador USA Lee Feinstein oraz Profesor Leszek Balcerowicz.
Podczas uroczystości, które prowadził Prezes PAFW Jerzy Koźmiński, Minister Jacek Michałowski odczytał list od Prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do Johna P. Birkelunda.
W liście czytamy m.in.: „(…)Kierował Pan Radą Dyrektorów Fundacji od początku jej działalności. Co więcej, Fundacja ta powstała w ogromnej mierze właśnie dzięki Pańskim wysiłkom. Patrząc na jej wielki dorobek, z pewnością odczuwa Pan dumę i radość. Pragnę dziś gorąco podziękować Panu za wszystko, co kierowana przez Pana instytucja uczyniła dla mojego kraju i dla dobrych, przyjaznych stosunków polsko-amerykańskich.(…) Polskie przywiązanie do wolności kosztowało nas wiele krwi i cierpienia, ale to ono pozwoliło nam przetrwać zabory, okupację, czasy komunizmu. I samo to umiłowanie wolności sprawiło, że nasze narody – polski i amerykański – mimo geograficznego oddalenia nawiązały ze sobą tak bliskie i trwałe więzi. Ale tych więzi nie byłoby bez ludzi, którzy sprawiają, że wzniosłe idee wypełniają się konkretną treścią. Pan, Panie Przewodniczący, do tych właśnie ludzi należy. Przez tyle lat, angażując się w sprawę polskiej wolności i demokracji, jak najlepiej służył Pan polsko-amerykańskiej przyjaźni. Od 2000 roku Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wspiera w Polsce przemiany demokratyczne, rozwój gospodarki wolnorynkowej i społeczeństwa obywatelskiego, a jednocześnie dzieli się polskim doświadczeniem z innymi krajami naszego regionu. Wcześniej zaś w rozwój polskiej gospodarki skutecznie zaangażowany był Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. Dzięki programom Fundacji wielu młodych ludzi może liczyć na awans edukacyjny, pomoc uzyskują także młodzi liderzy i lokalne społeczności. Mobilizuje ona do rozwinięcia własnej aktywności i inicjatywy, a z drugiej strony – uczy dzielenia się z innymi własnym sukcesem. Filozofia działania Fundacji, opierająca się na poszanowaniu indywidualności wspieranych osób, to w dużej mierze Pańska zasługa. To Pan, Panie Przewodniczący, od dwunastu z górą lat w istotny sposób kształtował kierunek działań Fundacji. Dziś nadszedł dzień, by podziękować Panu bardzo serdecznie za wszystkie te dokonania. Zostawia Pan w Polsce wiele śladów swojego zaangażowania i swojej życzliwości. Rzeczpospolita nigdy nie zapomni o tym, co Pan i kierowana przez Pana Fundacja uczynili dla naszego kraju. Bardzo liczymy na to, że również po odejściu ze stanowiska Przewodniczącego będzie Pan, jako wypróbowany przyjaciel Polski, częstym gościem nad Wisłą. Jest Pan tu zawsze mile widziany.”
W swoim wystąpieniu John Birkelund przypominał genezę utworzenia Fundacji, podkreślając, że jej powstanie nie byłoby możliwe bez sukcesu Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, którego Prezesem był Robert Faris, obecnie zasiadający w Radzie Dyrektorów PAFW. Przewodniczący Rady wskazał na kluczową rolę, jaką w procesie tworzenia Fundacji Wolności odegrali Profesor Zbigniew Brzeziński, oraz nieżyjący już Lane Kirkland i Nicholas Rey. Podkreślił, że ogromny wkład w sukces Funduszu i Fundacji mieli Członkowie Rad Dyrektorów, Amerykanie i Polacy, którzy z wielkim zaangażowaniem działali na rzecz rozwoju obu tych instytucji. Stwierdził że Polska to wspaniały kraj, a sukces Funduszu i Fundacji stały się możliwe zarówno dzięki wsparciu ze strony polskich władz, jak i zaangażowaniu wielu polskich przedsiębiorców, menedżerów oraz liderów i wolontariuszy organizacji pozarządowych. Wyznał, że ostatnie 20 lat, kiedy był zaangażowany w działalność obu tych instytucji, stanowiły dla niego wyjątkowe doświadczenie i sprawiły, iż w głębi serca czuje się Polakiem.
Jako Przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości John P. Birkelund w 1995 r. został odznaczony przez Prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi, zaś w 1999 r. przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi z Gwiazdą.
18 maja Rada Dyrektorów PAFW wybrała nowego Przewodniczącego – został nim Andrew Nagorski, Członek Rady Dyrektorów Fundacji od 2008 roku. Andrew Nagorski jest Wiceprezesem i Dyrektorem ds. Polityki Publicznej East-West Institute z siedzibą w Nowym Jorku. Wcześniej przez wiele lat był związany z Newsweek International, gdzie pełnił funkcję Szefa Redakcji (Senior Editor) i korespondenta, m.in. w Hongkongu, Moskwie, Rzymie, Bonn, Warszawie i Berlinie.