25 i 26 maja 2018 r. w Łodzi odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych współpracujących z partnerami w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej w ramach programu PAFW „Przemiany w Regionie” (RITA).
Dwudniowe spotkanie „Ambasadorów Przemian w Regionie” miało na celu wymianę doświadczeń i zapoznanie uczestników z tematyką współpracy międzynarodowej, a przede wszystkim integrację środowiska polskich organizacji działających poza granicami kraju. Udział wzięło w nim 35 przedstawicieli NGO realizujących projekty dofinansowane w ramach programu „RITA” m.in. w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Armenia, Gruzja, czy Rosja.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Anny Kertyczak, Wiceprezes Fundacji Edukacja dla Demokracji (realizatora programu), która wraz z Katarzyną Świątkiewicz, Kierownikiem Programowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przybliżyła gościom dorobek i aktualną ofertę programu „RITA” oraz inne przedsięwzięcia PAFW.
Następnie Jan Jakub Wygnański podzielił się swoimi refleksjami na temat roli i odpowiedzialności organizacji społecznych w dzisiejszym świecie. Uczestnicy spotkania wzięli także udział w warsztatach, w trakcie których podzielili się swoim doświadczeniem w zakresie współpracy z partnerami z krajów Regionu. Przedmiotem dyskusji były wyzwania, stojące przed programem „RITA” i polskimi NGOs realizującymi projekty za naszą wschodnią granicą. Podsumowaniem pierwszego dnia była prezentacja Magdaleny Trojanek nt. Grupy Zagranica – federacji polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną.
Drugi dzień spotkania poświęcony był współpracy zagranicznej polskich NGOs, promocji, fundraisingowi oraz bezpieczeństwu cyfrowemu. Uczestnicy mieli możliwość pracy w grupach tematycznych dotyczących krajów, w których prowadzą działania.
Realizowany od 2000 roku przez Fundację Edukację dla Demokracji program PAFW „Przemiany w Regionie” (RITA) adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz instytucji edukacyjnych, które chcą dzielić się polskimi doświadczeniami w zakresie przemian społeczno-gospodarczych z partnerami w krajach Europy Wschodniej, a także Kaukazu i Azji Centralnej. W ramach otwartych konkursów granowych dofinansowano dotychczas 991 projektów.