W dniach 6-10 grudnia 2021 r. absolwenci Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (WEASA) wzięli udział w wizycie studyjnej do Polski, której głównym punktem było uczestnictwo w Światowym Forum Zarządzania Internetem (ang. Internet Governance Forum – IGF) w Katowicach, zorganizowanym pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że dwie ostatnie edycje WEASA odbyły się w formie online. Aby zrekompensować uczestnikom brak możliwości nawiązania kontaktów na żywo, a przede wszystkim umożliwić uczestnictwo w eksperckim wydarzeniu w Katowicach, PAFW wsparła wizytę studyjną dla absolwentów z roczników 2020 i 2021. Do Polski przyjechało 8 osób z czterech krajów – Albanii, Gruzji, Macedonii Północnej i Ukrainy.
Przez pięć dni uczestnicy wizyty brali udział w różnych panelach dyskusyjnych, warsztatach i spotkaniach sieciujących zorganizowanych w obszarach tematycznych takich jak integracja ekonomiczno-gospodarcza oraz prawa człowieka, powszechny dostęp do Internetu, nowe regulacje w zakresie ochrony treści w Internecie i praw konsumentów, zrównoważony rozwój środowiska i zmiany klimatu, prawa cyfrowe oraz włączające zarządzanie Internetem i cyberbezpieczeństwo.
Organizowane od 16 lat Forum Zarządzania Internetem ma za zadanie przede wszystkim zbliżać perspektywy różnych interesariuszy, w tym przede wszystkim rządów państw, sektor prywatny, firmy technologiczne, a także społeczeństwo obywatelskie. Tegoroczne Forum, którego gospodarzem była Polska, zostało zorganizowane w formule hybrydowej i okazało się największym w historii pod względem frekwencji gromadząc łącznie na miejscu i w Internecie ponad 10,3 tys. uczestników z 175 krajów. Absolwenci WEASA nawiązali nowe kontakty z przedstawicielami różnych branż i instytucji biorących udział w Forum.
Wizyta była również okazją do spotkania z redakcją anglojęzycznego dwumiesięcznika „New Eastern Europe” w Krakowie poświęconego przybliżenie profilu czasopisma oraz historii jego rozwoju na przestrzeni ostatnich 10 lat. Rozmawiano również o kryzysie na pograniczu Unii Europejskiej i Białorusi oraz o negatywnych konsekwencjach dezinformacji w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza na obszarach konfliktów.
Absolwenci podzielili się z organizatorami i partnerami WEASA swoimi rekomendacjami dotyczącymi rozwoju współpracy w ramach sieci absolwentów Akademii, a także tematów wartych poruszenia w kolejnych edycjach WEASA.
Dopełnieniem ich pobytu w Polsce były spotkania w instytucjach kultury: w Krakowie odwiedzili wystawę poświęconą współczesnej Ukrainie zorganizowaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury, a w Katowicach – Muzeum Śląska.
Wizyta została zorganizowana przez Zespół WEASA z Kolegium Europejskiego w Natolinie i wsparta przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Study Tours to Poland” realizowanego przez Fundację Liderzy Przemian.
WEASA jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz The German Marshall Fund of the United States. W dziewięciu edycjach WEASA (2013-2021), wzięło udział 417 uczestników, z czego 338 z krajów Partnerstwa Wschodniego (od 2017 r. kwalifikują się również uczestnicy z krajów Bałkanów Zachodnich), w tym: 40 osób z Armenii, 30 z Azerbejdżanu, 35 z Białorusi, 77 z Gruzji, 38 z Mołdawii, 118 z Ukrainy.