„Myśl strategicznie”, „celebrujmy to, co wspólne”, „bój się i rób” – te hasła wybrzmiały najmocniej podczas jubileuszu 20-lecia Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Spotkanie, odbyło się 13 czerwca 2025 roku w Falentach i zgromadziło około 200 osób – absolwentów i absolwentki wszystkich edycji programu.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez zespół programu ze Szkoły Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Jego celem było nie tylko świętowanie, ale też refleksja nad rolą lidera w zmieniającym się świecie. Wspomnienia o początkach programu, inspirujące wystąpienia i warsztaty stworzyły przestrzeń do dzielenia się doświadczeniem i budowania wspólnoty.
Imprezę otworzyli: szefowa programu Agnieszka Szelągowska oraz absolwent VI edycji, aktualnie burmistrz Radzynia Podlaskiego, Jakub Jakubowski. W agendzie wydarzenia znalazły się inspirujące wystąpienia: Radosława Jasińskiego – dyrektora programowego w PAFW i Przemysława Radwana-Röhrenschefa – prezesa Szkoły Liderstwa do 2023 r., którzy opowiedzieli o początkach programu. Następnie zgromadzone osoby wysłuchały wystąpień o trzech różnorodnych perspektywach liderskich – przedstawionych przez Ambasadora Jerzego Koźmińskiego, Sylwię Chutnik i Katarzynę Czaykę-Chełmińską.
Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przypomniał o sile przywództwa w czasach transformacji ustrojowej. – „Sukces nie był przesądzony. Ale dzięki liderom i determinacji udało się osiągnąć cel” – podkreślał, wskazując na znaczenie strategicznego myślenia i odwagi w działaniu.
Z kolei Katarzyna Czayka-Chełmińska – współtwórczyni programu w swoim wystąpieniu mówiła „To nie tylko program – to żywa sieć ludzi, którzy zmieniają swoje społeczności. Dziś lider to ktoś, kto potrafi współistnieć w różnorodności i budować relacje oparte na ciekawości i zaufaniu.” Sylwia Chutnik, pisarka i aktywistka, poruszyła temat odwagi mimo lęku i wypalenia w pracy lidera. – „Bój się i rób – to moje motto. Odwaga nie polega na braku strachu, ale na działaniu pomimo niego” – mówiła, apelując o większą uważność i troskę o siebie w pracy społecznej.
Ważną częścią jubileuszu były warsztaty „The BEST OF”, prowadzone przez Rzeczniczkę Praw Dziecka Monikę Hornę-Cieślak, Justynę Dąbrowską, dr Justynę Józefowicz, Magdalenę Radwan-Röhrenschef, posła Marcina Skonieczkę, Kamila Śliwowskiego, Macieja Żywno. Uczestnicy mogli wybierać spośród kilku tematów – od budowania dialogu w różnorodności, pracę w zespole, przez pracę z ciałem i głosem, aż po rozwijanie kompetencji przywódczych. To była okazja do ponownego spotkania z metodami, które kształtowały ich liderską drogę oraz do odkrywania nowych inspiracji.
Po oficjalnej części jubileuszu rozpoczął się coroczny Zlot Absolwencki Programu Liderskiego PAFW. To tradycyjne spotkanie, które od lat integruje liderki i liderów, stwarzając przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń i celebrowania wspólnoty liderskiej. Tegoroczny Zlot miał wyjątkowy charakter – jubileuszowy wieczór uświetnił koncert Oli Bilińskiej i Izy Lamik. Następnie odbyła się uroczysta kolacja – stały punkt programu – będąca okazją do nieformalnych rozmów, wspomnień i wzmacniania więzi.
Drugi dzień Zlotu, 14 czerwca, wypełniły warsztaty „Liderstwo-Liderstwu” – stały i niezwykle ceniony element programu. To przestrzeń, w której absolwenci i absolwentki dzielą się swoimi doświadczeniami, kompetencjami i narzędziami do pracy ze społecznościami. Tegoroczne tematy obejmowały m.in. storytelling, pracę z emocjami, budowanie lokalnych koalicji czy metody facylitacji – wszystko oparte na praktyce i wzajemnym uczeniu się.
– „To było jak powrót do domu – pełnego wsparcia, inspiracji i ludzi, którzy rozumieją, czym jest odpowiedzialne przywództwo” – podsumowała całe wydarzenie jedna z uczestniczek.
Celem programu, realizowanego w latach 2004-2024 pod nazwą „Liderzy PAFW”, jest wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu, polegającej na stałej współpracy lokalnego lidera z doświadczonym tutorem. Efekty dotychczasowych dwudziestu edycji programu to podniesienie kwalifikacji 935 liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 72 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu.