W 2004 roku, w ramach wizyt studyjnych do Polski „Study Tours to Poland” (STP), w Polsce gościła pierwsza grupa studentów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Konferencja, zorganizowana w dniu 26 września 2019 r. przez Fundację Liderzy Przemian, była okazją do jubileuszu i podsumowania tego programu.
Zainicjowane przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności przed 15 laty wizyty studyjne do Polski dla aktywnych obywateli (studentów i profesjonalistów) z krajów Europy Wschodniej a także z krajów Zakaukazia i Azji Centralnej służą przybliżeniu realiów Polski i Unii Europejskiej oraz rozwojowi i wzmocnieniu profesjonalnych a także osobistych kontaktów pomiędzy liderami z Europy Wschodniej a Polakami i polskimi instytucjami.
Blisko 100 osób, głównie absolwentów programu „STP”, a także ekspertów, wzięło udział w konferencji „Rok 1989 i 2019: podobieństwa i różnice. Wyzwania i inspiracje”, która odbyła się w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać polskie doświadczenia związane z transformacją i drogą Polski do Unii Europejskiej na rzecz rozwoju krajów regionu. Ponadto, w ramach trzydniowego forum, absolwenci wizyt studyjnych z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy uczestniczyli w warsztatach dotyczących przygotowywania i realizacji projektów oraz aktywizacji społeczności lokalnych. Poznawali działalność polskich organizacji pozarządowych i nawiązali kontakty mogące zaowocować współpracą transregionalną w przyszłości. Wydarzenie było współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2019”.
Program „Study Tours to Poland” jest jednym z przedsięwzięć Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności mających na celu dzielenie się polskim doświadczeniem w zakresie transformacji z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Oferta dla studentów obejmuje kilkunastodniowe wizyty studyjne w Polsce; mogą w nich brać udział osoby w wieku 18-21 lat z Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej (obecnie z obwodu kaliningradzkiego, nowogrodzkiego, leningradzkiego i Sankt-Petersburga, a także z Moskwy i Woroneża). Studenci mają okazję poznać polskie środowiska akademickie, organizacje obywatelskie, spotkać się z liderami życia publicznego, wziąć udział w wykładach, warsztatach, seminariach i imprezach kulturalnych. Oferta dla profesjonalistów jest skierowana do przedstawicieli samorządów lokalnych, administracji rządowej, centralnych instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, mediów, sektora edukacji oraz innych grup zawodowych z Europy Wschodniej, a także z krajów Zakaukazia i Azji Centralnej. Wizyty prowadzone są we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami administracji centralnej i samorządowej. Rolę koordynatora wizyt studenckich pełni Fundacja „Borussia” z Olsztyna a realizatorem programu „Study Tours to Poland” jest Fundacja Liderzy Przemian.
Łącznie, w latach 2004-2019, w wizytach studyjnych uczestniczyło ponad 9500 osób, w tym studenci i profesjonaliści reprezentujący różne środowiska. Corocznie Polskę odwiedza ponad 300 profesjonalistów i ponad 200 studentów.