Przed piętnastoma laty PAFW rozpoczęła swoją działalność programową. Zapraszamy do obejrzenia sześcioodcinkowego filmu, który prezentuje historię Fundacji oraz jej działalność na rzecz wspierania edukacji, rozwoju społeczności lokalnych i dzielenia się polskim doświadczeniem w zakresie transformacji. Film ten został wyemitowany podczas jubileuszu Fundacji 15 maja 2015 r.
Odcinek I – Trochę historii
Fundacja została założona przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (PAFP), utworzony na mocy ustawy „O popieraniu demokracji w Europie Wschodniej” (SEED ACT), uchwalonej w 1989 roku przez Kongres USA. W latach dziewięćdziesiątych PAFP aktywnie wspierał rozwój gospodarki rynkowej w Polsce. Z jego początkowego kapitału w wysokości 240 milionów dolarów połowę zwrócono Rządowi USA, a pozostała kwota wraz z wypracowaną przez Fundusz nadwyżką, czyli 255 milionów dolarów, została przekazana Fundacji Wolności. O początkach działalności Funduszu w tamtych niezwykłych czasach, jego sukcesie, który m.in. umożliwił powstanie PAFW, a także o wyzwaniach jakie stanęły przed nowoutworzoną Fundacją opowiadają: John P. Birkelund, Andrew Nagorski, Profesor Zbigniew Brzeziński, Robert G. Faris i Jerzy Koźmiński. Ważnym wydarzeniem w rozwoju PAFW było otwarcie własnej siedziby w 2011 roku. O nowych możliwościach, które dzięki temu pojawiły się w realizacji programów Fundacji, mówi Grzegorz Jędrys.
Odcinek II – Kierunek: dobra edukacja
Odcinek drugi prezentuje działania PAFW w zakresie edukacji – opowiedzą o tym Jerzy Koźmiński i Radosław Jasiński. Inicjatywy Fundacji są kierowane głównie do małych miejscowości, a ich motywem wiodącym jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, w połączeniu z dążeniem do ogólnej poprawy jakości oświaty. Zobaczymy jak uczestnictwo w programach Fundacji wpłynęło na życie Kamila Wrzosa z Fundacji Generator Inspiracji, koordynatora projektu „Młodzieżowe Laboratorium Nauki”, byłego wolontariusza „PROJEKTORA” i absolwenta programu „Liderzy PAFW”. Radosław Mysłek opowiada natomiast jak Program Stypendiów Pomostowych pomógł mu w pokonaniu progu uczelni wyższej i zdobyciu wykształcenia, zaś stypendystka Agata Misztal dzieli się swoimi wrażeniami z wakacyjnego stażu w USA w ramach Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej (PAII). Z kolei Grażyna Kapaon, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strachówce (Liderka PAFW) wskazuje co zyskała kierowana przez nią placówka oświatowa dzięki dołączeniu do grona „szkół uczących się”.
Odcinek III – Wspieramy społeczności lokalne
W odcinku trzecim jest mowa o zaangażowaniu Fundacji we wspieranie lokalnych społeczności, zwłaszcza na terenach wiejskich i w małych miastach. Od aktywizacji i umiejętności współpracy tych społeczności zależy zdolność do rozwiązywania lokalnych problemów i zmiany życia na lepsze. Dlatego szczególną wagę Fundacja przywiązuje do inicjatyw, które budują i umacniają kapitał społeczny. O zaangażowaniu Fundacji w tym wymiarze mówią: Andrew Nagorski, Jerzy Koźmiński, Prof. Anna Giza-Poleszczuk i Joanna Lempart-Winnicka. Odwiedzimy Tczew, gdzie efekty programu „Działaj Lokalnie” zaprezentowała Paulina Kremer z Fundacji Pokolenia, oraz Złocieniec, w którym na stanowisko burmistrza został wybrany w 2014 roku Krzysztof Zacharzewski, Lider PAFW i szef Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Drawy” uczestniczącej w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Ponadto, Gerard Misiaczyk, Mobilny Doradca ICT w programie „Nowe Technologie Loklanie”, poruszy temat wpływu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych na budowę kapitału społecznego.
Odcinek IV – Dzielimy się polskim doświadczeniem
Obok działalności na rzecz umacniania w Polsce efektów transformacji, drugim głównym kierunkiem, w jaki zaangażowała się Fundacja jest wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w innych krajach regionu, zwłaszcza poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem. Cel ten Fundacja realizuje dzięki programom „Stypendia im. Lane’a Kirklanda”, „Przemiany w Regionie” (RITA) i „Study Tours to Poland” (STP). O działalności Fundacji w tym obszarze mówią Jerzy Koźmiński i Renata Koźlicka-Glińska. O tym, jak w praktyce wygląda współpraca międzynarodowa w ramach tych programów opowiadają: Marzena Rafalska ze stowarzyszenia „Edukator” – koordynator projektu alternatywnej edukacji przedszkolnej w Gruzji zrealizowanego w ramach programu „RITA” oraz Giorgi Mieskhidze, reprezentujący partnera po stronie gruzińskiej – organizację Civitas Georgica. Ponadto, Ewa Romanowska z Fundacji Borussia przedstawia ideę wizyt studyjnych do Polski, a swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce dzielą się uczestnicy programu „Study Tours to Poland” i tegoroczna stypendystka Programu Kirklanda – Nataliia Torkoniak z Ukrainy.
Odcinek V – Program Rozwoju Bibliotek
Przez 6 lat Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności była partnerem Fundacji Billa i Melindy Gatesów w realizacji Programu Rozwoju Bibliotek – unikalnego przedsięwzięcia, dzięki któremu blisko 4 tysiące polskich bibliotek publicznych z małych miejscowości uzyskało dostęp do sprzętu komputerowego, oprogramowania, Internetu i szkoleń. O tym, jak ważne są biblioteki dla rozwoju lokalnych społeczności mówią: Darren Hoerner z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (organizacji realizującej Program Rozwoju Bibliotek) i Izabela Bochińska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie.
Odcinek VI – Fakty i liczby
Ile programów zrealizowała Fundacja w ciągu 15 lat, jakie przedsięwzięcia składają się na ofertę programową PAFW i kto z niej skorzystał, a także jakie środki przeznaczyła Fundacja na działalność programową – te oraz inne informacje zostały ujęte w szóstej, ostatniej części filmu, która jest syntetyczną prezentacją działań PAFW w latach 2000-2015.