Portal ngo.pl to największy i unikatowy na skalę światową portal, poświęcony organizacjom pozarządowym. Z prostego serwisu informacyjnego, publikującego kilka wiadomości dziennie, w ciągu 15 lat, stał się ważnym medium trzeciego sektora, źródłem wiedzy i wsparcia dla fundacji oraz stowarzyszeń. Dziś ngo.pl znane jest wśród 73% przedstawicieli organizacji pozarządowych w Polsce.
15 lat temu w Polsce działało 46 tysięcy organizacji pozarządowych. Potrzebowały dostępu do aktualnych informacji, porad związanych z prowadzeniem fundacji i stowarzyszeń, możliwości wymiany doświadczeń. Stowarzyszenie Klon/Jawor, przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zdecydowało się odpowiedzieć na te potrzeby, tworząc portal ngo.pl.
„Od początku wierzyliśmy, że prędzej czy później Internet stanie się świetnym, szybkim, tanim i łatwo dostępnym źródłem informacji, choć wtedy, przed rokiem 2000 nie było to takie oczywiste” – wspomina Alina Gałązka, redaktorka naczelna portalu.
Początki portalu to spis danych działających organizacji, informacje ważne dla sektora, bazujące na wycinkach z prasy, ale także – innowacyjna w tamtym czasie – możliwość dodawania wiadomości przez użytkowników. Kolejne lata to kolejne serwisy, odpowiadające na potrzeby organizacji: serwis poradniczy, serwis poświęcony funduszom europejskim, ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Obecnie w portalu, poza serwisami tematycznymi, działa 19 serwisów regionalnych. Dziennie pojawia się ponad 100 nowych wiadomości, a około 80 dodają sami użytkownicy.
Jeden z filarów portalu to serwis poradnik.ngo.pl. W 20 działach tematycznych znaleźć można informacje o różnych aspektach prowadzenia organizacji: zakładanie, zdobywanie środków, księgowość i finanse to tylko kilka z nich. W ramach serwisu poradnik.ngo.pl prowadzone jest także Informatorium – przedstawiciele organizacji mogą zadawać pytania ekspertom, dzwoniąc na infolinię, przez Skype, mail, formularz. W ciągu 15 lat udzielono ponad 80 tysięcy porad!
Porady dotyczące nowych technologii znaleźć można w serwisie technologie.ngo.pl. Serwis powstał kilka lat temu i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników – informacje i porady opracowywane są z myślą o organizacjach na różnych poziomie zaawansowania technologicznego.
Dziś ngo.pl jest liczącym się, opiniotwórczym medium dla przedstawicieli trzeciego sektora.
„Z niszowej strony dla kilkudziesięciu szczęśliwców, którzy mieli dostęp do Internetu, ngo.pl stało się poważnym i niekomercyjnym portalem, od lat utrzymującym się w pierwszej dziesiątce witryn publicznych” – mówi Alina Gałązka. „Mamy ambicję pozostać kompleksowym, użytecznym i wiarygodnym internetowym poradnikiem dla podmiotów społeczeństwa obywatelskiego”.
Portal powstał i rozwija się dzięki wsparciu wielu grantodawców i partnerów, takich jak Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja im. S. Batorego, CEE TRUST, sieć SPLOT czy OFOP, ale przede wszystkim dzięki czytelnikom i czytelniczkom.