Gala jubileuszowa programu PAFW „Projektor – wolontariat studencki”, która odbyła się 11 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, była okazją do podziękowania najaktywniejszym osobom oraz instytucjom zaangażowanym w program. Organizatorem gali była Fundacja Rozwoju Wolontariatu, która od 2010 roku jest realizatorem „Projektora”.
Jerzy Koźmiński, Prezes PAFW, powitał gości i podkreślił wyjątkowość programu: „O tym, że wolontariat studencki na rzecz dzieci i młodzieży z małych miejscowości jest ważnym przedsięwzięciem w ofercie edukacyjnej Fundacji świadczą jego efekty. Od 2003 roku program stał się masową akcją o zasięgu ogólnopolskim. W całym kraju przeprowadzono ponad 25 tysiące projektów edukacyjnych w blisko 2000 szkołach, z udziałem ponad dziesięciu tysięcy studentów-wolontariuszy, którzy trafili do 250 tysięcy uczniów”. Prezes PAFW podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie: koordynatorom regionalnym, studentom, szkołom, a także partnerom instytucjonalnym. Wyrazy szczególnego uznania skierował do Zespołu Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
„Niezmiernie cieszę się, że jako wolontariusz mogłem uczestniczyć w tym programie” – podkreślił Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP, nawiązując do projektu „Nowoczesny Patriotyzm”, w którym przez dwa miesiące Ministrowie oraz Doradcy z Kancelarii Prezydenta RP prowadzili zajęcia z młodzieżą w ośmiu szkołach w małych miejscowościach. Projekt, objęty honorowym patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego, miał na celu upowszechnianie wiedzy o patriotyzmie, kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodych ludzi, zapoznawanie ich z lokalnymi tradycjami i narodowymi symbolami oraz zaszczepianie tolerancji i szacunku. Minister Michałowski pogratulował twórcom i realizatorom programu sukcesów oraz wskazał na jego wkład w budowanie kapitału społecznego w Polsce.
Najaktywniejsi studenci-wolontariusze, dyrektorzy szkół najbardziej zaangażowanych w projekty edukacyjne oraz partnerzy programu odebrali statuetki i dyplomy z rąk Ministra Jacka Michałowskiego, Jerzego Koźmińskiego i Zdzisława Hofmana, Prezesa Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Uhonorowano również profesora Tadeusza Rzeżuchowskiego, inicjatora „Zielonej Akcji” – pierwowzoru programu „Projektor – wolontariat studencki”.
W części oficjalnej gali odbyła się także debata „Kapitał (ludzki) potrzebny od zaraz” z udziałem Henryka Wujca, Joanny Malinowskiej-Parzydło z Personal Brand Institute, Agnieszki Bieniak z Grupy Pracuj.pl, Katarzyny Tuz z BRE Ubezpieczenia, Jacka Babiela, redaktora naczelnego magazynu „Benefit” oraz Krzysztofa Grabowskiego, wolontariusza programu. Uczestnicy debaty, prowadzonej przez Beatę Jakoniuk-Wojcieszak, zastanawiali się m.in. czy na rynku pracy jest miejsce na realizację projektów opartych o wolontariat budujących kapitał społeczny.
Dziesięciolecie programu podsumowali Zdzisław Hofman, Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu i Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy PAFW. „Przed nami wiele wyzwań, ale też ogromne możliwości, które trzeba wykorzystać. Chcemy zadbać o to, aby unikalna metodologia wypracowana w ramach programu stała się wzorem dla innych organizacji, chcących podejmować podobne inicjatywy” – powiedział Zdzisław Hofman.
Galę poprowadził Przemysław Buksiński. Na jej zakończenie odbył się mini-recital Krzysztofa Kiljańskiego.