W dniach 11-18 lipca odbyła się jubileuszowa, dziesiąta, edycja Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (WEASA), której tematem przewodnim był „Information War And The New Geopoliticial Reality”. Wydarzeniem towarzyszącym był zjazd absolwentów Akademii.
WEASA to cykliczna letnia oferta wykładów, warsztatów i spotkań z ekspertami skierowana do osób z krajów Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich (od 2017 roku) oraz Polski. Do udziału w Akademii zapraszani są m.in. analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think-tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej, czy dziennikarze. Od 2017 r. tematem wiodącym WEASA są zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i ich wpływu na życie człowieka, społeczeństwa i politykę.
W tegorocznej WEASA udział wzięło 40 uczestników wybranych spośród 245 zgłoszeń z wszystkich krajów do których skierowana jest Akademia.
Tegoroczna agenda wydarzenia w znacznej mierze była zdominowana sytuacją wokół wojny Rosji przeciwko Ukrainie i jej konsekwencji dla całego regionu, Europy i świata.
Akademię rozpoczął wykład Linasa Linkevičiusa byłego Ministra Obrony i byłego Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, który podzielił się z uczestnikami swoimi uwagami na temat lekcji, jakie Europa i świat powinny wyciągnąć z działań podejmowanych przez Rosję od początku XXI wieku.
Uczestnicy WEASA mieli także okazję wziąć udział w licznych warsztatach i debatach dotyczących takich zagadnień jak walka z dezinformacją, budowanie tzw. demokratycznej odporności, przyszłości europejskiej integracji czy zwiększania swojego bezpieczeństwa w Internecie.
Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Akademii był zjazd absolwentów WEASA. Dyskutowano m.in. nad rozwojem oferty działań skierowanych do alumnów oraz wzmacnianiem wzajemnych kontaktów.
WEASA jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz The German Marshall Fund of the United States.
W dziesięciu edycjach WEASA (2013-2022), wzięło udział 456 uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego (oraz od 2017 roku z Bałkanów Zachodnich), w tym: 44 osób z Armenii, 34 z Azerbejdżanu, 40 z Białorusi, 82 z Gruzji, 40 z Mołdawii, 126 z Ukrainy.