Realizowany od 2012 roku program stanowi kontynuację działań PAFW wspierających wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwoju lokalnym. Program służy podniesieniu wiedzy oraz umiejętności działaczy i pracowników organizacji pozarządowych, , w zakresie skutecznego wykorzystania ICT w codziennej pracy, co zwiększa zasięg i efektywność ich działań.
Realizacja przedsięwzięcia została poprzedzona analizą, którą przeprowadziła Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, a także konsultacjami z ekspertami krajowymi i zagranicznymi. Zebrano i udostępniono informacje na temat zaawansowania organizacji pozarządowych w dziedzinie wykorzystywania ICT, z uwzględnieniem poziomu wiedzy i kompetencji ich kadr.
W ramach programu przeprowadzono szkolenia tematyczne dla organizacji pozarządowych prezentujące przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii w komunikacji, marketingu, czy zarządzaniu. Niektóre z tych organizacji otrzymały dotacje na zakup sprzętu i oprogramowania, a także na projekty, których celem było praktyczne zastosowanie ICT w działalności trzeciego sektora.
Lokalne organizacje wspierała także Sieć Mobilnych Doradców ICT. Udzielili oni dotychczas blisko 9 tysięcy porad, a z ich pomocy skorzystało ponad 15 tysięcy przedstawicieli NGOs.
Uzupełnieniem wsparcia ze strony Mobilnych Doradców była sieć TechKlubów — cyklicznych spotkań ekspertów, przedstawicieli NGOs, biznesu, samorządu i świata nauki, służących dzieleniu się doświadczeniem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii. Wzięło w nich udział łącznie ponad 18 tysięcy osób.
Szczególny nacisk obecnie jest położony na dostarczanie wiedzy umożliwiającej identyfikowanie potencjalnych obszarów zastosowania ICT w organizacjach pozarządowych. Służy temu blog Sektora 3.0, na którym publikowane są materiały prezentujące różnorodne rozwiązania technologiczne przydatne w zakresie transformacji cyfrowej organizacji, a także uruchomiona w 2022 roku platforma elearning.sektor3-0.pl z ofertą kursów online.
Program oferuje także środki finansowe oraz wsparcie merytoryczne dla nowych narzędzi ICT, które mogą być następnie wykorzystywane przez organizacje non-profit takie, jak Fundusz Innowacji Sektora 3.0. Poprzez Fundusz wsparto takie projekty jak np. portal e-wolontariatu TuDu, aplikację „Pacjenci pacjentom”, której użytkownikami są osoby z przewlekłymi schorzenia czy „Znajdź: pętla indukcyjna”, czyli bazę miejsc i wydarzeń, gdzie dostępna jest pętla indukcyjna umożliwiająca osobom słabosłyszącym lepszy udział w życiu społecznym.
Ważną rolę w programie odgrywają coroczne międzynarodowe konferencje – Festiwale „Sektor 3.0”. Wydarzenia te gromadzą przedstawicieli organizacji pozarządowych, specjalistów ICT z biznesu, polityków, naukowców oraz ekspertów z zagranicy, między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Izraela i Indii. Stanowią one platformę wymiany informacji na temat współczesnych trendów wykorzystania ICT w działalności społecznej. W latach 2012-2024 w trzynastu edycjach organizowanej w Warszawie konferencji „Sektor 3.0” wzięło udział ponad 8 tysięcy osób. W latach 2020-2022 Festiwal został zorganizowany całkowicie w formule online. W 2024 roku w wydarzeniu, które odbyło się w formule hybrydowej, łącznie wzięło udział ponad 800 uczestników.
Od dziesięciu lat polskim organizacjom pozarządowym, które w sposób innowacyjny wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne w bieżących działaniach i realizacji swoich celów statutowych przyznawana jest Nagroda Sektor 3.0. W 2024 roku jej laureatem została Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Dotacje PAFW wyniosły 5.288.317 USD, w tym na bieżącą edycję 558.924 USD.