Program, którego realizacja rozpoczęła się w 2005 roku, ma na celu promowanie działań edukacyjnych i aktywizujących skierowanych do osób starszych, z położeniem nacisku na ich zaangażowanie społeczne, zwłaszcza w relacjach międzypokoleniowych. Jest on realizowany głównie poprzez wsparcie i promocję inicjatyw podejmowanych przez seniorów oraz wykorzystanie ich potencjału, wiedzy, doświadczenia i czasu w działaniach na rzecz własnego otoczenia, a także poprzez wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
" frameborder="0" allowfullscreen>
W ramach konkursu „Seniorzy w Akcji”
oferowane są granty i szkolenia dla osób powyżej 60 roku życia, które, samodzielnie lub w parze z osobą młodszą, chcą realizować działania społeczne i międzypokoleniowe oparte na własnym pomyśle. Adresatami konkursu są zarówno aktywni seniorzy działający w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak i we współpracy z innymi organizacjami i instytucjami.
Dotychczas, w ramach piętnastu edycji konkursu „Seniorzy w Akcji”, dofinansowanych zostało 438 projektów: międzypokoleniowych, mobilizujących osoby starsze do działania na rzecz ich otoczenia oraz promujących wolontariat seniorów. Trwa szesnasta edycja, w której realizowanych jest 19 projektów.
W ramach wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku program oferuje szkolenia, warsztaty oraz możliwość wymiany doświadczeń podczas konferencji dla przedstawicieli UTW. W latach 2004-2012 spotkania ogólnopolskie odbyły się w Krakowie, Bydgoszczy, Słupsku, Płocku, Warszawie, Nowym Sączu i Katowicach. W latach 2011-2013 wsparto 14 regionalnych spotkań UTW. Program angażuje się również w ważne dla ruchu UTW wydarzenia – w coroczne Forum III Wieku będące częścią Międzynarodowego Forum Ekonomicznego, które do niedawna odbywało się w Krynicy (obecnie w Karpaczu), a także w Ogólnopolskie Kongresy UTW.
Od 2013 roku Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą brać udział w cyklu warsztatów „UTW dla społeczności”, wspomagających tworzenie na Uniwersytetach Trzeciego Wieku grup wolontariatu oraz współpracę ze społecznością lokalną. W dziesięciu zakończonych edycjach tego projektu wzięło udział 100 UTW, kolejne 10 uczestniczy w bieżącej, jedenastej edycji.
W 2020 roku zakończony został pilotaż „Tandem. Mentoring 55+” zachęcający osoby starsze do angażowania się w mentoring na rzecz dzieci i młodzieży ze środowisk wymagających szczególnego wsparcia. Kilkunastu mentorów współpracowało ze swoim podopiecznym na rzecz wzmocnienia poczucia ich własnej wartości i kompetencji społecznych. W efekcie powstała publikacja „Tandem. Jak prowadzić mentoring międzypokoleniowy” będąca kompendium wiedzy „krok po kroku” dla instytucji i organizacji zainteresowanych podjęciem działań mentoringowych na rzecz dzieci i młodzieży. Partnerami projektu był Zespół Edukacyjno-Przedszkolny „Szkoła z Pasją” im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła w Warszawie.
Ponadto w latach 2005-2008 w ramach konkursu grantowego skierowanego bezpośrednio do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, przyznano 131 dotacji na projekty podnoszące jakość oferty edukacyjnej, w tym na zajęcia z komputerem i Internetem, służące dotarciu z ofertą UTW do szerszego grona seniorów, a także angażujące osoby starsze w działania na rzecz ich lokalnych społeczności, zwłaszcza w formie wolontariatu.
Dotacje PAFW wyniosły 6.510.337 USD, w tym na bieżącą edycję 392.886 USD.