Szkoła Edukacji jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego, której program powstał w ścisłej współpracy z renomowanym ośrodkiem kształcenia nauczycieli – Columbia University Teachers College w Nowym Jorku. To jedyne w Polsce studia podyplomowe dające uprawnienia nauczycielskie, które odbywają się w trybie stacjonarnym.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Obecnie studia są bezpłatne, a studenci mogą ubiegać się o stypendium pomagające w pokryciu kosztów utrzymania, a także o miejsce w akademiku UW.
Integralną częścią kształcenia nauczycieli w SE są codzienne praktyki w szkołach. Studenci spędzają czas zarówno na zajęciach akademickich, jak i w klasie – obserwują lekcje, współprowadzą i samodzielnie je prowadzą, uczestniczą w radach pedagogicznych oraz w zebraniach z rodzicami. Doświadczenia szkolne są na bieżąco omawiane podczas zajęć akademickich. Szkoła Edukacji odpowiada za jakość praktyk, blisko współpracując z siecią starannie wybranych 40 placówek szkolnych z Warszawy i okolic. W warsztatach i spotkaniach konsultacyjnych regularnie uczestniczy 100 nauczycieli ze szkół praktyk.
Studenci mają także zapewnioną indywidualną opiekę tutorów ze Szkoły Edukacji. Zajęcia akademickie odbywają się w małych grupach. Duży nacisk położony jest na dyskusję i systematyczne poddawanie refleksji postępów w nauce. Zajęcia prowadzą osoby z doświadczeniem w pracy szkolnej, aktywnie zajmujące się edukacją, patrzące z różnych perspektyw: nauczycieli-praktyków, akademików, pasjonatów oświaty. Wykładowcy Szkoły Edukacji reprezentują różne ośrodki akademickie, zostali przeszkoleni przez wybitnych amerykańskich i europejskich specjalistów w zakresie kształcenia nauczycieli.
W ósmej edycji Szkoły Edukacji, w roku akademickim 2023/24, udział wzięło 20 studentów na czterech ścieżkach kształcenia: polonistycznej, matematycznej, historii i wiedzy o społeczeństwie, a także biologii z przyrodą.
Przy Szkole Edukacji PAFW i UW działa Biuro Absolwenta, oferując długofalowe wsparcie dla byłych studentów Szkoły, także pomagając w znalezieniu zatrudnienia w zawodzie. Absolwenci, obecnie 200 osób, stale współpracują z wykładowcami SE, na bieżąco doskonaląc swój warsztat pracy i wymieniając się szkolnymi doświadczeniami. Placówki zatrudniające absolwentów, mają pierwszeństwo z korzystania z różnych szkoleń oferowanych przez Szkołę Edukacji.
Od 2017 roku ważnym elementem oferty SE są kursy doskonalące dla czynnych zawodowo nauczycieli z dydaktyki literatury i języka polskiego, matematyki, biologii, historii oraz kompetencji wychowawczych i komunikacyjnych. W roku akademickim 2023/24 w kursach uczestniczy ok. 200 osób.
Od 2023 roku w programie wykorzystywane są doświadczenia Myślącej Klasy – innowacyjnej metody prowadzenia zajęć opracowanej przez kanadyjskiego eksperta edukacji matematycznej, prof. Petera Liljedahla z Uniwersytetu Simona Frasera w Vancouver w Kanadzie. Dydaktycy Szkoły Edukacji, przeszkoleni przez prof. Liljedahla, prowadzą warsztaty wprowadzające tę metodę zarówno na lekcjach matematyki, jak i na innych przedmiotach – np. na języku polskim, czy biologii.
Od 2021 roku kadra SE prowadzi badania, które mają na celu naukową weryfikację metod i narzędzi dydaktycznych wykorzystywanych w pracy Szkoły Edukacji. Sprawdzone praktyki są upowszechniane nie tylko w szkołach, ale też wśród innych uczelni oraz placówek doskonalenia nauczycieli. W 2023 roku, w konferencjach, szkoleniach i webinariach, na których prezentowane były metody i narzędzia stosowane przez SE w pracy ze studentami, udział wzięło blisko 4 tysiące osób.
W zarządzanie oraz rozwój Szkoły Edukacji zaangażowana jest Fundacja Dobrej Edukacji, utworzona przez PAFW w 2014 roku.
Dotacje PAFW wyniosły 9.349.045 USD, w tym na bieżącą edycję 350.960 USD.