Przedsięwzięcie zostało zainicjowane w 2002 roku w odpowiedzi na istotny problem, jaki stanowiła wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach. Program miał ułatwić uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, zwłaszcza z terenów popegeerowskich, podjęcie decyzji o kontynuacji nauki na wyższych uczelniach poprzez stworzenie możliwości uzyskania stypendium na pierwszy rok studiów.
Od początku „Stypendia Pomostowe” były wspólnym przedsięwzięciem wielu partnerów. Obecnie jest ono finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Fundację Inter Cars i Fundację Rodzinną Klemm, a także o koalicję kilkudziesięciu lokalnych organizacji pozarządowych. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu informacyjnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawnej Agencji Nieruchomości Rolnych) i we współpracy z Fundacją Centrum im. Profesora Bronisława Geremka. Na realizację programu partnerzy przeznaczyli dotychczas blisko 149 mln zł. Od początku istnienia programu przyznano ponad 28 tysięcy stypendiów, w tym ponad 19 tysięcy na pierwszy rok studiów.
W ramach akcji „Dyplom z Marzeń”, której celem jest zachęcenie i wsparcie kolejnych lokalnych organizacji pozarządowych do realizacji inicjatyw stypendialnych zgodnych z ideą Programu Stypendiów Pomostowych, od 2006 roku 200 takich organizacji zaangażowało się w pomoc dla prawie 7000 stypendystów.
Z upływem lat „Stypendia Pomostowe” przekształciły się w coraz bardziej rozbudowany system stypendialny, którego oferta wykraczała poza pomoc na pierwszym roku studiów. Obecnie stypendyści, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce mają szansę uzyskać wsparcie także w kolejnych latach nauki: na II roku studiów – w ramach konkursu „Prymus” oraz stypendia korporacyjne na III i IV roku. Oferta programu to także stypendia językowe, warsztaty przygotowujące stypendystów do wejścia na rynek pracy, jak i do wyzwań wynikających z cyfryzacji, a także konferencje „Naukowy Start”.
Program oferuje również wakacyjne staże w USA, organizowane we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie (Polish-American Internship Initiative). W latach 2011-2019, 108 studentów odbyło staże w trzynastu korporacjach: Archer Daniels Midland Company, Boeing, Chevron North America, Citigroup, GE Hitachi Nuclear Energy, MoneyGram, Pittsburgh Glass Works LLC, Raytheon BBN Technologies, Sikorsky Aircraft Corporation, Westinghouse Electric Company, Discovery Inc., Planting Arboretum Fields, Broadmoor Resort. Ponadto, dzięki współpracy z Transatlantic Future Leaders Forum, 41 studentów uczestniczyło w stażach w Kongresie Stanów Zjednoczonych.
W przeszłości jednym z segmentów programu były stypendia naukowe skierowane do wyróżniającej się w nauce młodzieży z małych miast i wsi, studiującej na kierunkach ekonomicznych wyższych uczelni niepaństwowych oraz w prywatnych szkołach biznesu. W latach 2001-2014 przyznano blisko 7 tysięcy takich stypendiów.
Jak wynika z przeprowadzonych wśród stypendystów pomostowych badań, 98 procent absolwentów programu uważa, że stypendium w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę ich sytuacji materialnej w czasie studiów. 90 procent stypendystów kończy studia z dobrymi i bardzo dobrymi wynikami w nauce, 70 procent kończy studia w terminie, zaledwie 5 procent przerwało studia.
W ramach programu PAFW wspiera Olimpiadę Przedsiębiorczości – wspólną inicjatywę Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu – której celem jest popularyzacja przedsiębiorczości wśród uczniów szkół średnich z całej Polski. W edycji 2024 Olimpiady uczestniczyło blisko 7000 uczniów z niemal 700 szkół.
Poprzez Program Stypendiów Pomostowych, PAFW podejmuje również działania na rzecz rozwoju inicjatyw stypendialnych i wolontariatu realizowane przez Fundację Dobra Sieć, która między innymi prowadzi portal Moje Stypendium – największy w Polsce serwis internetowy poświęcony stypendiom, który w ubiegłym roku odwiedziło ponad 350 tysięcy użytkowników.
Patronat medialny nad programem sprawuje „Rzeczpospolita”, „Forum Akademickie”, „Perspektywy” i portal dlaStudenta.pl.
Dotacje PAFW wyniosły 30.934.816 USD, w tym na bieżącą edycję 404.004 USD.