Celem prowadzonego od 2001 roku programu jest wspieranie inicjatyw społecznych służących wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małych miast, poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych, takich jak praca w zespole, umiejętność planowania swoich działań, a także zdolność pozyskiwania wsparcia dla realizacji wytyczonych celów.
" frameborder="0" allowfullscreen>
W ramach programu organizacje pozarządowe, domy kultury oraz biblioteki ubiegają się o dotacje na projekty, które pobudzają aspiracje dzieci i młodzieży, sprzyjają rozwijaniu ich umiejętności osiągania samodzielnie i realistycznie postawionych celów, uczą radzenia sobie ze swoimi emocjami, kształtują postawy aktywności i otwartości, a także zachęcają do działań na rzecz własnego środowiska. Dzięki projektom młodzi ludzie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach wykraczających poza standardową ofertę edukacyjną szkoły.
W 2024 roku, w ramach Konkursu „Duże Granty” oraz Konkursu „Małe Granty”, zakończono pomyślnie realizację 154 projektów. Wśród nich są inicjatywy służące, między innymi, promocji zaangażowania społecznego młodzieży, w formie organizacji różnorodnych lokalnych akcji społecznych (zbiórek publicznych, sprzątania i segregacji śmieci, działań edukacyjnych nt. zdrowego odżywiania), zagospodarowaniu przestrzeni publicznej przez młodzież (malowanie murali, pielęgnacja zieleni miejskiej, remont lokalnej świetlicy będącej miejscem spotkań młodzieży), czy poszerzeniu zakresu działań edukacyjno-kulturalnych dla młodzieży na przykład poprzez organizację gier terenowych, czy wystawianie spektakli teatralnych.
Ofertę programu uzupełniają szkolenia dla koordynatorów projektów – podnoszą ich kwalifikacje, uczą prowadzenia projektu z położeniem nacisku na angażowanie młodzieży jako aktywnego twórcy, uczestnika i bezpośredniego realizatora przedsięwzięcia.
Ofertę programu uzupełnia Letnia Szkoła Młodzieżowych Liderów, w której każdorazowo bierze udział grupa ponad 20 uczestników projektów zrealizowanych w ramach programu. Tygodniowe warsztaty, które odbywają się w wakacje, stwarzają młodzieży możliwości doskonalenia umiejętności planowania i realizacji działań społecznych oraz zdobycia wiedzy w obszarze edukacji obywatelskiej.
Efekty 24 lat programu to przede wszystkim prawie 3500 zrealizowanych projektów z udziałem około 155 tysięcy uczestników (pośrednio wzięło w nich udział ponad 550 tysięcy osób), a także aktywizacja i integracja lokalnych środowisk wokół działań na rzecz dzieci i młodzieży.
W 2024 roku odbyła się czwarta edycja akcji „Gotowi na przyszłość”, która służy stworzeniu przestrzeni współpracy i wymiany doświadczeń między młodzieżą a dorosłymi odnośnie wiedzy na temat trudnych wyzwań, przed jakimi stoją dziś młodzi ludzie. Chodzi między innymi o kwestie związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży a także relacjami, jakie utrzymują między sobą i dorosłymi oraz rozwijaniem kompetencji niezbędnych na współczesnym rynku pracy.
W latach 2022-23, partnerem medialnym akcji „Gotowi na przyszłość” był portal Onet.pl, w 2024 roku rolę partnera medialnego przejął portal Goniec, a do organizacji partnerskich dołączyły m.in. Fundacja Orange, Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i Fundacja Szkoła z Klasą. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i UNICEF Polska.
Program „Równać Szanse” został w 2024 roku laureatem Nagrody im. Janusza Korczaka w kategorii „Instytucje i organizacje. Celem nagrody, której organizatorem jest Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych, jest promowanie idei Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji poprzez nagradzanie instytucji i osób, które w swojej działalności kierują się podmiotowością dzieci oraz wspierają dzieci i ich rodziny w trudnych sytuacjach, a także tworzą środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu.
Poprzez program Fundacja wspiera inicjatywę Klubów Młodego Odkrywcy (KMO), będącą kontynuacją projektu modelowego zainicjowanego w ramach „Równać Szanse” w 2002 roku przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, obecnie realizowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Celem Klubów Młodego Odkrywcy jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży zainteresowania naukami ścisłymi. Ich formuła umożliwia młodym ludziom uczenie się poprzez eksperymentowanie i prowadzenie samodzielnych doświadczeń z wykorzystaniem prostych, łatwo dostępnych materiałów.
W 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się trzynasta międzynarodowa edycja Forum Klubów Młodego Odkrywcy. W wydarzeniu wzięło udział ok. 300 osób, w tym międzynarodowa grupa około 70 osób z Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rumunii i Ukrainy a także Etiopii, Kuby, Kenii i Izraela. Forum jest platformą kontaktów i wymiany doświadczeń, służy również promocji klubów. Sieć KMO liczy obecnie blisko 1300 jednostek; należy do niej również ponad 200 KMO działających w Gruzji.
W latach 2001-2020 Realizatorem Programu była Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Dotacje PAFW wyniosły 19.579.147 USD, w tym na bieżącą edycję 481.938 USD.