Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu dwu, trzyosobowe grupy studentów-wolontariuszy realizują dla uczniów szkół podstawowych projekty rozwijające ich wiedzę, umiejętności i zainteresowania.
Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu dwu-, trzyosobowe grupy studentów-wolontariuszy realizują dla uczniów szkół podstawowych projekty rozwijające ich wiedzę, umiejętności i zainteresowania.
Projekty są prowadzone w trakcie roku szkolnego oraz podczas wakacji. Koncentrują się wokół kilku wiodących tematów, które dotyczą m.in. odpowiedzialnego korzystania z Internetu, ekologii, zdrowego stylu życia, a także budowania i utrzymywania relacji społecznych. Poprzez promocję pozytywnych wzorców osobowych program zachęca uczniów do rozwijania swoich zdolności, zaś wśród studentów kształtuje poczucie społecznej odpowiedzialności umożliwiając im realizację własnych pasji w atrakcyjnej formule.
Od 2003 roku w całej Polsce przeprowadzono ponad 45 tysięcy projektów edukacyjnych w ponad 3 tysiącach szkół, z udziałem ponad 16 tysięcy studentów-wolontariuszy dla około 465 tysięcy uczniów. W 2024 roku ponad 700 studentów-wolontariuszy przeprowadziło około 1600 projektów edukacyjnych dla ponad 9 tysięcy uczniów z 250 szkół podstawowych. Ponad połowa z nich to uczestnicy programu „Stypendia Pomostowe”; często było to pierwsze doświadczenie w ich aktywności społecznej. W 2022 roku blisko 100 studentów wolontariuszy zaangażowało się w realizację blisko 600 projektów edukacyjnych dla ponad 3 tysięcy dzieci z Ukrainy w 93 placówkach edukacyjnych.
Ofertę programu uzupełnia platforma cyfrowa ekampus.pl, gdzie dostępne są materiały edukacyjne dla wolontariuszy, które mogą być wykorzystane do realizacji projektów.
Program wsparli dwaj byli premierzy: Prof. Jerzy Buzek i Prof. Marek Belka, którzy w 2007 roku, jako wolontariusze, w okresie wakacji prowadzili zajęcia dla młodzieży szkolnej w kilku gminach wiejskich. W 2012 roku, we współpracy z Kancelarią Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zrealizowany został projekt „Nowoczesny Patriotyzm”, w ramach którego Ministrowie i Doradcy Kancelarii Prezydenta RP odwiedzili szkoły w małych miejscowościach. Projekt miał na celu kształtowanie obywatelskich postaw wśród młodych ludzi, zapoznawanie ich z lokalnymi tradycjami i narodowymi symbolami oraz krzewienie tolerancji i szacunku.
Obecnie program „PROJEKTOR” wspiera grupa kilkunastu ekspertów o uznanym dorobku w edukacji. Wśród nich jest m.in.: Przemysław Staroń – psycholog, wykładowca, trener i edukator, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Anna Konarzewska – edukatorka, nauczycielka, pisarka i blogerka, Agnieszka Jankowiak-Mail – nauczycielka, aktywistka edukacyjna, pisarka i blogerka, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej oraz Medalu Wolności Słowa Grand Press i Łukasz Szeliga – tutor, edukator i trener z bogatym, międzynarodowym doświadczeniem. Eksperci odpowiedzialni są przygotowanie scenariuszy zajęć, z których, korzystają studenci, pełnią również rolę ambasadorów programu.
Od 2011 roku regularnie prowadzony jest proces monitoringu i ewaluacji projektów realizowanych przez studentów-wolontariuszy. Wśród największych korzyści wymieniają oni możliwość zdobycia nowych, praktycznych doświadczeń, rozwój umiejętności społecznych, a także pozytywny wpływ programu na kształtowanie ich postaw prospołecznych. Korzyści z udziału w „PROJEKTORZE” dostrzegają także nauczyciele, którzy wskazują m.in. na poszerzenie oferty edukacyjnej oraz zwiększenie atrakcyjności wizerunku ich szkoły, natomiast dzieci biorące udział w zajęciach rozwijają przede wszystkim kompetencje ułatwiające współpracę w grupie oraz umiejętności twórczego i krytycznego myślenia.
W latach 2005-2010 realizatorem Programu było Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza”. Następnie, do roku 2017, program był prowadzony przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Od 2017 roku program realizuje Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.
Dotacje PAFW wyniosły 8.904.301 USD, w tym na bieżącą edycję 405.736 USD.