Uruchomiony w 2004 roku program wizyt studyjnych do Polski skierowany jest do aktywnych studentów i profesjonalistów z Europy Wschodniej oraz innych krajów postkomunistycznych. Cel programu to przybliżenie realiów Polski, a także Unii Europejskiej, a jednocześnie rozwój i wzmocnienie zawodowych i osobistych kontaktów pomiędzy liderami ze Wschodu a ich polskimi gospodarzami.
Oferta dla studentów obejmuje kilkunastodniowe wizyty studyjne w Polsce. Mogą w nich brać udział osoby w wieku od 18 do 23 lat z Białorusi, Mołdawii i Ukrainy, które chcą poznać polskie środowiska akademickie, organizacje obywatelskie, spotkać się z liderami życia publicznego, wziąć udział w wykładach, warsztatach, seminariach i imprezach kulturalnych. Studenci aplikują do udziału w programie indywidualnie. Wizyty odbywają się w kilkunastoosobowych grupach uczestników z różnych państw, dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Są prowadzone przez doświadczone polskie organizacje pozarządowe, wyłaniane w drodze otwartego konkursu. Koordynatorem wizyt studenckich jest Fundacja „Borussia”.
Oferta dla profesjonalistów jest skierowana do przedstawicieli samorządów lokalnych, administracji rządowej, centralnych instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, mediów, sektora edukacji oraz innych grup zawodowych z Europy Wschodniej, a także z krajów Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. Wizyty, których profil oparty jest na dzieleniu się polskim doświadczeniem w zakresie transformacji oraz integracji europejskiej, prowadzone są we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami administracji centralnej i samorządowej.
Od 2014 roku, po wydarzeniach na Majdanie, w kontaktach z Ukrainą szczególny nacisk był położony na przekazywanie doświadczeń osobom biorącym aktywny udział we wdrażaniu reformy samorządowej, a także w działaniach związanych z integracją Ukrainy ze strukturami europejskimi. W latach 2004-2024 w wizytach studyjnych do Polski wzięło udział 7219 obywateli Ukrainy: 4916 profesjonalistów i 2303 studentów.
Rekrutacja uczestników wizyt studyjnych dla profesjonalistów poprzedzona jest listem intencyjnym kierowanym do biura programu „STP” w Warszawie od zainteresowanych instytucji i organizacji partnerskich z krajów regionu lub od polskich organizacji pozarządowych i innych instytucji.
Łącznie, w latach 2004-2024, w wizytach studyjnych uczestniczyło ponad 11 000 osób, w tym blisko 4 tysiące studentów i prawie 7 500 profesjonalistów reprezentujących różne środowiska.
W 2022 roku, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, PAFW uruchomiła inicjatywę „STP dla Ukrainy” z budżetem 900 tysięcy złotych. Polskie organizacje pozarządowe, które gościły w Polsce grupy liderów studenckich i profesjonalistów, przekazały za pośrednictwem absolwentów programu wsparcie rzeczowe i finansowe osobom poszkodowanym przez wojnę. Pomoc ta została skierowana do większości z 24 obwodów w Ukrainie, m.in. do obwodu kijowskiego i Kijowa, lwowskiego, tarnopolskiego i dniepropietrowskiego, a także charkowskiego oraz sumskiego i ługańskiego.
W ramach programu Fundacja jest zaangażowana w Warszawską Letnią Akademię Euro-Atlantycką (WEASA) – inicjatywę, będącą wspólnym przedsięwzięciem PAFW, The German Marshall Fund of the United States oraz Fundacji Centrum Europejskie Natolin.
Oferta zajęć Akademii – prowadzonych w oparciu o kampus natoliński – skierowana jest do ekspertów z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, takich jak analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej, czy dziennikarze. Zakres tematyczny Akademii obejmuje transformację systemową, integrację europejską i relacje transatlantyckie, a od 2017 roku tematem wiodącym WEASA są wyzwania cyfrowe, zwłaszcza bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Dwunasta edycja WEASA odbyła się pod tytułem „Euro-Atlantic Relations and Integration at the Time of Crisis”. Ważnym tematem było omówienie doświadczeń Polski na drodze do NATO i UE, z okazji 25. i 20. rocznicy członkostwa.
Łącznie, w dwunastu edycjach WEASA (2013-2024), wzięło udział 522 uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego, a także (od 2017 roku) z Bałkanów Zachodnich, w tym: 50 osób z Armenii, 38 z Azerbejdżanu, 47 z Białorusi, 92 z Gruzji, 43 z Mołdawii, 143 z Ukrainy.
Dotacje PAFW wyniosły 8.858.086 USD, w tym na bieżącą edycję 788.696 USD.