Rozpoczęty w 2000 roku program jest skierowany do organizacji pozarządowych, które chcą dzielić się polskimi doświadczeniami w zakresie przemian społeczno-gospodarczych z partnerami w krajach Europy Wschodniej, a także Kaukazu Południowego i Azji Centralnej.
Poprzez otwarte konkursy grantowe, polskie organizacje pozarządowe otrzymują dotacje na projekty mające na celu przekazywanie swoich doświadczeń, zwłaszcza w dziedzinie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, pomocy społecznej, przekształceń w samorządzie terytorialnym, reformy edukacji oraz funkcjonowania wolnych mediów. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 60 tysięcy złotych. Rocznie przyznawanych jest około 30 grantów.
W ramach programu organizacje mogą również ubiegać się o małe granty wyjazdowe na konsultację projektu z partnerem zagranicznym przed złożeniem zasadniczego wniosku, wzmocnienie współpracy z organizacją partnerską, czy też ewaluację zrealizowanego już projektu. Natomiast dzięki specjalnej ścieżce grantowej dotacje z programu „RITA” mogą stanowić dofinansowanie większego przedsięwzięcia, na które organizacja otrzyma dotację z innych źródeł – polskich lub zagranicznych. Projekty te muszą być zbieżne pod względem obszaru geograficznego i tematycznego z celami i zakresem programu „RITA”.
Główny konkurs grantowy jest ogłaszany dwa razy w roku. Aplikacje można składać do połowy marca oraz do połowy października. Z kolei wnioski na granty wyjazdowe oraz o dofinansowanie większych projektów przyjmowane są na bieżąco, do wyczerpania środków.
Ponadto, od 2021 roku w konkursie „RITA – partnerstwo do potęgi” doświadczone organizacje pozarządowe – realizatorzy projektów w programie „RITA” – mogą otrzymać dotację do 100 tysięcy złotych na ich kontynuację.
Polskim organizacjom pozarządowym i szkołom oferowane są również szkolenia oraz wsparcie eksperckie, a także pomoc w ustanawianiu kontaktów i rozwoju współpracy z zagranicznymi partnerami. Co dwa lata pod hasłem „Ambasadorzy Przemian w Regionie” odbywa się spotkanie grantobiorców programu „RITA”.
Wymianie informacji między organizacjami i liderami społecznymi służy także portal społecznościowy civicportal.org. W jego ramach działa platforma e-learningowa, na której oferowane są szkolenia dla polskich i zagranicznych NGOs.
W latach 2000-2023 w programie „RITA” finansowe wsparcie otrzymały 1189 projektów.
W pierwszych dniach marca 2022 roku, w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę oraz natychmiastowe działania pomocowe ze strony polskich organizacji pozarządowych, w ramach konkursu grantowego programu „RITA” ogłoszono interwencyjną „ścieżkę ukraińską”. Przeznaczono na nią dostępne wówczas zasoby organizacyjne i finansowe programu „RITA”. Wraz z utworzeniem odrębnego programu „Wspieramy Ukrainę” stała się ona jego częścią. Dzięki temu na projekty interwencyjne przyznano dofinansowanie w łącznej kwocie 1,7 miliona złotych.
Dotacje PAFW wyniosły 18.389.160 USD, w tym na bieżącą edycję 1.031.314 USD.