Jesteś lokalnym liderem? Działasz na rzecz ochrony środowiska i klimatu? Chcesz się dowiedzieć jak można pozyskać środki UE na te działania? Zgłoś się do programu „Zielony Lider”. Rekrutacja trwa do 12 lutego.
W ramach nowej perspektywy Unii Europejskiej, na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu Polska ma otrzymać ponad 100 miliardów zł.
„Zielony Lider” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Sendzimira, który wspiera lokalnych liderów w pozyskiwaniu wiedzy i kompetencji na rzecz prowadzenia w swoich społecznościach działań związanych z ochroną środowiska i klimatu, a także skutecznego pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej na ich realizację. W latach 2021-2022, w programie udział wzięło ponad 80 osób z 30 gmin z całej Polski.
Oferta programu
Program oferuje e-learning, warsztaty stacjonarne, specjalistyczne doradztwo, wymianę doświadczeń oraz możliwość wyjazdu na wizytę studyjną w kraju i zagranicą. Efektem udziału w programie jest:
- diagnoza ważnego dla gminy problemu środowiskowego,
- dobranie najlepszych rozwiązań dopasowanych do lokalnych uwarunkowań,
- wypracowanie przez każdy zespół planu działania, który może zostać zrealizowany w społeczności lokalnej i ułatwi pozyskanie środków zewnętrznych.
Do programu zapraszamy trzyosobowe zespoły z gmin do 50 tysięcy mieszkańców, których liderem może być przedstawiciel samorządu lub lokalnej organizacji pozarządowej.
„Zielony Lider” to przede wszystkim trzy ścieżki tematyczne do wyboru:
- zrównoważona gospodarka odpadami,
- retencja i przeciwdziałanie suszy,
- poprawa jakości powietrza i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych,
a także:
- zdobycie wiedzy o konkretnych rozwiązaniach w ramach każdej ze ścieżek,
- współpraca ze specjalistami, ekspertami i praktykami wspierającymi zespoły w opracowaniu i wdrażaniu planu działania,
- wymiana doświadczeń między uczestnikami.
Rekrutacja
Rekrutacja trwa do 12 lutego 2023 r.
Spotkania informacyjne
Zainteresowanych zapraszamy na spotkania informacyjne on-line 12,19, 26 stycznia oraz 2 lutego 2023 r. o godz. 19:00. Link do spotkań: https://us06web.zoom.us/j/86923504085
Aby dołączyć do spotkania nie trzeba mieć zainstalowanej aplikacji Zoom. Spotkania będą transmitowane również na Facebooku.
Kontakt
Najważniejsze informacje o programie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie programu.
W razie pytań prosimy o kontakt z Marią Wiśnicką, koordynatorką programu, tel. 663 202 050.