Ruszyła piąta edycja projektu „UTW dla społeczności”, realizowanego w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku”. 10 kolejnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, z naszym wsparciem, będzie przez najbliższe kilkanaście miesięcy tworzyć i rozwijać grupy wolontariatu i działań społecznych.
W dniach 27-29 listopada w Warszawie odbyły się inauguracyjne warsztaty V edycji projektu „UTW dla społeczności”, będącego częścią programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku”. W spotkaniu wzięły udział zespoły z 10 UTW, które planują założyć i rozwijać w swoich strukturach grupy wolontariatu i działań społecznych, i które zdecydowały się wziąć udział w kilkunastomiesięcznym projekcie „UTW dla społeczności” oferującym merytoryczne wsparcie w tym zakresie. W obecnej edycji biorą udział UTW z Augustowa, Bornego Sulinowa, Fromborka, Kołobrzegu, Kozienic, Legionowa, Ornety, Pszczyny, Starachowic i Zielonki.
Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy brali udział w warsztatach prezentujących rolę i wpływie animatora społecznego w społeczności lokalnej, mówiących o budowaniu zespołu i prawidłowej komunikacji w grupie. Ważnym celem spotkania była możliwość wzajemnego poznania uczestników i wymienienia się wiedzą o swoich UTW i ich dotychczasowych osiągnięciach.
Gośćmi warsztatów był zespół słuchaczek puławskiego UTW, które dzięki udziałowi w poprzedniej edycji projektu „UTW dla społeczności” stworzyły grupę wolontariatu i realizują w swoim mieście różnorodne działania artystyczne adresowane do dzieci.
Uczestnicy projektu „UTW dla społeczności” wezmą udział w warsztatach, wizytach studyjnych, a także otrzymają wsparcie zespołu projektu oraz Latających Animatorów Kultury i Socjologów, co pozwoli im zarówno utworzyć i rozwinąć grupy wolontariatu wśród słuchaczy UTW, jak również zaplanować działania na rzecz lokalnych społeczności i zrealizować pierwsze działania. Będą mogli również korzystać z przykładu i doświadczeń 40 UTW z całej Polski, które do tej pory wzięły udział w tym projekcie.
„UTW dla społeczności” to projekt realizowany od 2013 roku przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu PAFW „Uniwersytety Trzeciego Wieku”. Jego celem jest wsparcie merytoryczne UTW, które chcą aktywnie działać na rzecz swoich społeczności lokalnych, zwłaszcza w oparciu o wolontariat. W każdej edycji bierze udział 10 UTW.
Więcej o sieci grup wolontariatu
Więcej informacji o projekcie