Fundacja Edukacja dla Demokracji i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają polskie organizacje pozarządowe do udziału w konkursie grantowym „Partnerstwo do potęgi” w programie „Przemiany w Regionie (RITA)”.
O programie
Rozpoczęty w 2000 roku program „Przemiany w Regionie” (RITA) jest adresowany do organizacji pozarządowych oraz instytucji edukacyjnych, które chcą dzielić się polskimi doświadczeniami w zakresie przemian społeczno-gospodarczych z partnerami w krajach Europy Wschodniej, a także Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. Konkurs grantowy obejmuje projekty partnerskie realizowane w następujących krajach: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan. W ramach programu dofinansowanie mogą otrzymać projekty polskich organizacji pozarządowych i ich partnerów z krajów Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, służące wsparciu w tych krajach przemian demokratycznych, społecznych i gospodarczych, głównie poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem.
Założenia konkursu „Partnerstwo do potęgi”
Celem konkursu jest dofinansowanie najlepszych projektów realizowanych wspólnie przez partnerów z Polski oraz z co najmniej jednego z krajów Europy Wschodniej, Azji Centralnej oraz Kaukazu Południowego, objętych programem. Projekty powinny przyczyniać się do przemian demokratycznych i systemowych w krajach objętych programem poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji.
Udział w konkursie możliwy jest tylko tych organizacji, które w ostatnich 5 latach zrealizowały nie mniej niż 3 projekty współfinansowane ze środków programu „RITA” w ramach otwartych konkursów grantowych. Wnioskowany projekt musi być kontynuacją tych projektów i polegać na zwiększeniu oddziaływania oraz trwałości rezultatów lub ich implementacji w krajach Regionu.
Projekty składane na konkurs mogą służyć, np.:
- upowszechnianiu rezultatów wypracowanych w poprzednich projektach,
- implementacji rozwiązań wypracowanych w ramach programu „RITA”,
- poszerzeniu kręgu odbiorców dobrych praktyk, wypracowanych i sprawdzonych we wcześniejszych projektach,
- sieciowaniu instytucji – wsparciu w nawiązaniu kontaktów i współpracy międzynarodowej lub na poziomie lokalnym w danym kraju objętym programem,
- rozszerzeniu wsparcia merytorycznego dla grup odbiorców, na rzecz której wnioskodawca współpracuje z partnerem;
- zinstytucjonalizowaniu sprawdzonych rozwiązań wdrażanych na wcześniejszych etapach działań na szczeblu lokalnym i zamocowaniu ich w ustawodawstwie, zbiorach dobrych praktyk, czy wytycznych instytucjonalnych na poziomie ponadlokalnym lub krajowym.
Projekt nie może dotyczyć pilotażu lub podjęcia zupełnie nowego zakresu tematycznego działań niż te wynikające z wykazanego doświadczenia w ramach programu „RITA”. Preferowane będą wnioski od tych organizacji, które w nie realizują obecnie innych projektów ze środków programu „Przemiany w Regionie”.
Składnie wniosków i dodatkowe informacje
Wnioski składać można wyłącznie w generatorze wniosków Fundacji Edukacja dla Demokracji
Więcej informacji udziela koordynatorka grantów Ewa Sobiesak, tel. +48 601 458 411
Ostateczny termin składania wniosków: 16 października 2023 r.