Program „Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich”, rozpoczęty w marcu 2020 r., ma na celu wsparcie przedsięwzięć podejmowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz łagodzenia lub przeciwdziałania skutkom negatywnego wpływu pandemii COVID-19, a także pomoc organizacjom znajdującym się w trudnej sytuacji wynikającej z pandemii.
Oferta programu jest skierowana zarówno do organizacji zaangażowanych w programy PAFW (np. do Ośrodków Działaj Lokalnie), ale także do organizacji jakie wcześniej nie współpracowały z Fundacją, których działania wpisują się w jej misję.
W ramach pierwszej edycji, realizowanej od kwietnia 2020 do końca 2021 roku, dotacje na łączną kwotę prawie ponad 5 milionów złotych otrzymało 158 organizacji, w tym 15 organizacji pełniących rolę Realizatorów Programu PAFW, 36 regionalnych partnerów PAFW (Ośrodków Działaj Lokalnie i organizacji zaangażowanych w program „Study Tours to Poland”) oraz 83 innych fundacji i stowarzyszeń, które złożyły aplikacje w dwóch otwartych konkursach. Środki „Funduszu Pomocowego” przyczyniły się do dostosowania aktywności beneficjentów programu do warunków pandemicznych; przede wszystkim do realizacji nowych projektów, często o charakterze interwencyjnym, skierowanych do osób szczególnie potrzebujących pomocy. Organizacje otrzymały również wsparcie instytucjonalne w postaci dofinansowania kosztów administracyjnych i wynagrodzeń pracowników.
Dzięki środkom „Funduszu Pomocowego” realizowanych jest obecnie wiele ważnych przedsięwzięć. Różnią się one tematyką i rodzajem interwencji. Uczestniczą w nich dzieci, młodzież, nauczyciele, opiekunowie i rodzice. Połowa z nich została skierowana do środowisk z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców, inne zaś do społeczności z większych miast. Zorganizowano m.in. wolontariat rówieśniczy „Starszy brat, starsza siostra”, zapewniono kompleksowe wsparcie dla dzieci osób osadzonych w zakładach karnych, objęto pomocą psychologiczną wychowanków ośrodków socjoterapeutycznych, powstała inicjatywa „Szkoła dla Rodziców”, a także raport o sytuacji uczniów romskich w krakowskich szkołach w związku z pandemią COVID-19.
Doświadczenia PAFW, jej partnerów i innych NGOs pokazały, że pandemia oraz wynikająca z niej izolacja społeczna szczególnie negatywnie wpłynęła na edukację i rozwój dzieci i młodzieży, zwłaszcza pochodzących z mniejszych miejscowości oraz ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dlatego celem nowej edycji programu, zaplanowanej na lata 2022-2023, jest przede wszystkim wsparcie inicjatyw obywatelskich w następujących obszarach:
- przeciwdziałania i minimalizowania strat edukacyjnych,
- zwiększania skuteczności uczenia się i nauczania uczniów w trakcie edukacji prowadzonej w warunkach pandemii,
- zapewnienia bezpieczeństwa oraz poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży,
- przeciwdziałania ich społecznej izolacji.
W rozpoczętej w 2022 roku drugiej edycji odbędą się dwie rundy otwartego konkursu grantowego oraz konkurs służący doskonaleniu i wdrażaniu dobrych praktyk edukacyjnych wypracowywanych w pierwszej edycji. Organizowane są m.in. webinaria z ekspertami zajmującymi się problemami dzieci i młodzieży, warsztaty oraz spotkania sieciujące organizacje. Powstanie również forum wymiany doświadczeń, dzięki któremu organizacje będą miały możliwość dzielenia się wiedzą i nawiązania współpracy.