Projekty, które wyrównują szanse edukacyjne młodzieży
Projekty, które wyrównują szanse edukacyjne młodzieży

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Regionalny Konkurs Grantowy Programu „Równać Szanse 2016” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zapraszamy do konkursu fundacje i stowarzyszenia, w tym OSP, a także domy kultury i biblioteki z małych miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.

 

W programie „Równać Szanse” chodzi o wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Dzięki zdobytym w projekcie umiejętnościom młody człowiek z małej miejscowości nauczy się samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczane przez siebie cele, planować swoją przyszłość, wspólnie z innymi młodymi działać. Wszyscy, którzy będą towarzyszyli mu w tej drodze zyskają wiarygodność w oczach swojego otoczenia i wsparcie w kolejnych wspólnych działaniach.

 

Start w Regionalnym Konkursie Grantowym to szansa na dotację do 8500 zł na projekt 6-miesięczny (trwający od 1 lutego do 31 sierpnia 2017 r.). Termin składania wniosków upływa 25 października 2016 roku, o godzinie 12.00. Informacje o konkursie i dostęp do formularza aplikacyjnego dostępne są na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl.

 

Zapraszamy młodych ludzi do wspólnego przygotowania projektu, który pozwoli im lepiej poznać siebie i swoje środowisko, odkryć samych siebie i swoje możliwości, poznać ludzi, organizacje i instytucje, które gotowe są wspólnie z młodymi zmieniać ich świat.

 

Warto? Warto!

 

Anna, uczestniczka projektu w ramach edycji 2013, liderka edycji 2014, koordynator projektu w ramach RKG 2015, Łodygowice, województwo śląskie

„Z programem ‘Równać Szanse’ zetknęłam się w 2014 roku przy okazji realizacji projektu w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego. Projekt nam wszystkim sprawił wiele frajdy, a mnie nakręcił do tego stopnia, że rok później sama siedziałam z koordynatorkami nad pisaniem następnego. Podczas kolejnego projektu poznałam wiele ciekawych osób, z którymi przyjaźnię się do dzisiaj. Miałam także możliwość uczestniczenia w Szkoleniu Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse – to trzeba przeżyć, tego nie da się opisać! To były jedne z najlepszych wakacji. Z najlepszymi ludźmi pod Słońcem. Później szkolenie z nowych technologii, które nauczyło mnie wielu przydatnych rzeczy, z których korzystam cały czas. Teraz sama zostałam koordynatorką RKG, co było niemałym wyzwaniem, ale świetnie się przy tym bawiłam (i ‘moja’ młodzież chyba też, a przynajmniej tak słyszałam). Dzięki programowi odkryłam siebie, zmotywowałam się do walki o swoje marzenia, wzmocniłam swoje umiejętności i uczę się czerpać z życia to, co najlepsze. Przez ‘RS’ spotkałam też na swojej drodze wiele cudownych i inspirujących osób, które stały mi się bardzo bliskie. A to wszystko dzięki Wam.”

 

Małgorzata, uczestniczka projektu w ramach edycji 2013, liderka edycji 2014, Bukowiec, województwo lubuskie
„Dzięki programowi ‘Równać Szanse’ mam siłę oraz umiejętności, aby odważnie iść przez świat. Dostałam niesamowitą szansę na odnalezienie siebie i możliwości, które mnie otaczają, a wcześniej były przeze mnie niezauważane. Wcześniej nie wyobrażałam sobie pójść do kogoś i poprosić o pomoc, zadzwonić lub porozmawiać z ludźmi zupełnie obcymi. Wystąpienia publiczne były dla mnie koszmarem, może jeszcze nie czuję się w tym aspekcie jakoś niesamowicie swobodnie, ale przynajmniej nie paraliżuje mnie już strach i nie zalewa fala gorąca. Uczestnictwo w różnego rodzaju projektach oraz szkoleniach zmieniło mnie z szarej myszki w dziewczynę, która chce i potrafi zawalczyć o swoje i oczywiście o siebie. Jak to mówią: jak nie drzwiami to oknem. A co najważniejsze nauczyłam się nie przejmować porażkami, a nawet więcej – niepowodzenia sprawiają, że chcę dalej walczyć, dodają mi siły oraz są nauką, z której dzięki ‘RS’ nauczyłam korzystać...”

 

Agata, uczestniczka projektu w ramach edycji 2014, liderka edycji 2015, Niedrzwica Kościelna, województwo lubelskie
„Program ‘Równać Szanse’ pozwala nam wejść w zupełnie inną rolę. Z naszego otoczenia, gdzie jedynie łapiemy pokemony albo siedzimy na przystankach, przechodzimy do pisania budżetu, projektu i pracy. Program daje nam szerokie pole do popisu. Każdy pomysł, który niesie za sobą nowe umiejętności ma realną szansę na swoją realizację. Dzięki temu mamy szansę zrobić coś dla siebie i otoczenia ale przede wszystkim postawić na swój rozwój. ‘Równać Szanse’ uczy nas rzeczy niezbędnych w dorosłym życiu, a których nie uczy żadna szkoła. Gwarantuje lepszy start w przyszłość.
W tym roku miałam okazję wziąć udział w szkoleniu młodzieżowych liderów, do którego każdego zachęcam! Nauczyłam się nie tylko pisać projekt, ale też zdobyłam umiejętności budowania i kierowania grupą, współpracy oraz rozwiązywania konfliktów a także poznałam wiele wspaniałych osób.

 

Kacper, uczestnik projektu w ramach edycji 2014, lider edycji 2015, Grzegorzew, województwo wielkopolskie
„Dotychczas moją najlepszą decyzją życiową był udział w programie ‘Równać Szanse’. Pierwszą przygodą z ‘RS’ był projekt ‘Catwalk’. Wszedłem w to całkiem w ciemno, znałem tylko ogólny zarys o co chodzi. Projekt trwał piętnaście miesięcy. Miesiące pracy, zabawy, wyjazdów, zdobywania umiejętności, nauki i ciągłego rozwoju. Brzmi to trochę jak pic na wodę, ale tak nie jest. Uczyłem się z dnia na dzień z działania na działanie byłem mądrzejszy i teraz inaczej patrzę na życie. Nauczyłem się wiele, ale najważniejszą rzeczą jest to, aby stale szukać rozwoju i nigdy nie przestawać korzystać z okazji zdobycia doświadczenia. Program ‘Równać Szanse’ jest idealną opcją dla młodzieży, która chce mieć łatwiejszy start w przyszłość. Zdobyte umiejętności są bardzo praktyczne, nie jest to obliczanie cosinusów i rysowanie wykresów zdań podrzędnie złożonych, tylko zdrowa praca w grupie, rozwiązywanie problemów, zdrowa dyskusja, zjednywanie ludzi instytucji, słuchanie, argumentowanie, krytyka bez przykrości, dochodzenie do konsensusu i wiele, wiele innych.”
 

Źródło: Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

www.rownacszanse.pl