„Gazeta Jarocińska” laureatem Nagrody im. Bolesława Wierzbiańskiego
„Gazeta Jarocińska” laureatem Nagrody im. Bolesława Wierzbiańskiego

10 marca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której rozstrzygnięto konkurs Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press 2015. Nagrodę główną – dla Gazety Roku – wręczył Andrew Nagorski, Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW.

 

„Jestem dziennikarzem, więc wspieranie mediów, w szczególności lokalnych, to rzecz bardzo bliska mojemu sercu. Doceniam to, że media lokalne są obecne w programach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i relacjonują zmiany, jakie zachodzą w małych społecznościach” – powiedział Andrew Nagorski wręczając nagrodę dla Gazety Roku 2015 zespołowi redakcyjnemu „Gazety Jarocińskiej”.

 

 

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego honoruje redakcje niezależnych gazet i czasopism wydawanych w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców, które podejmują istotne tematy związane z życiem społecznym, rozwojem wspólnot lokalnych, przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu Gazetą Roku zostaje redakcja, której dziennikarze zdobyli najwięcej nominacji i nagród. Laureatem tej nagrody można być raz na trzy lata.

 

 

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 360 prac. Jury, któremu przewodniczy Mariusz Szczygieł, postanowiło wyróżnić:

 

• w kategorii „Dziennikarstwo śledcze i interwencyjne”: Pawła Pełkę z „Tygodnika Podhalańskiego” za tekst „Schronisko Pana dyrektora”;

 

• w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”: Antoniego Gąssowskiego z „Nowin Jeleniogórskich” za artykuł "Las tnie polskich przedsiębiorców”,

 

• W kategorii „Reportaż prasowy”: Rafała Gratkowskiego z „Tygodnika Podhalańskiego” za materiał „Groszem w proboszcza”,

 

• w kategorii „Wywiad i inne gatunki publicystyczne”: Renatę Pławecką z „Echa” za tekst „Woda wysycha, Żyd zostaje”,

 

• w kategorii „Fotografia i fotoreportaż” – ex aeguo: Ramonę Wieczorek z „Czasu Chojnic” za materiał „Niepełnosprawny Maciek i jego zwierzaki” oraz Bartłomieja Jureckiego z „Tygodnika Podhalańskiego” za „Rapa das Bestas”,

 

• w kategorii „Materiał video”: Przemysława Niewiadę z portalu „Jarocińska.pl” za materiał „Niedźwiedzie”,

 

• w kategorii „Najlepsza dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna” – "Tygodnik Przełom".

 

 

Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Gazet Lokalnych otrzymał miesięcznik "Press", obchodzący w tym roku 20-lecie. Nagrodę Specjalną Muzeum Powstania Warszawskiego zdobył Łukasz Dulowski z "Tygodnika Przełom” za tekst „Czuję się Jaśkiem, który jest taki, jaki jest”.

 

Fundatorami i partnerami SGL Local Press są: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (w ramach programu „Pro Publico Bono”), Nikon, Muzeum Powstania Warszawskiego, Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Wydawców Repropol oraz hotel Bukovina.

 

Relacja video z gali SGL Local Press 2015:
http://gazetylokalne.pl/laureaci-sgl-local-press-2015/

 

Przemysław Zaroń

Zdjęcia: SGL